Thursday, 13 February 2014

Yumurta'nın da Turşusu olur mu? demeyin oluyormuş !!!

Mavi mavi masmavii, kabuğu boncuk mavi(kaynak: http://rawearthliving.wordpress.com)
Yeniden herkese merhabalar,

Blogumda yazmaya başlayalı çok olmasa da :) hayatın içinden, kendimden, oğlumdan ve de elimin değdiği yağlıboya resimden tutunda , çektiğim fotoğraf karelerine, mutfakta neler olduğuna dair her şeyden zaman zaman sizlere de bahsetmek ve beraberce ortak bir alan oluşturmak istiyorum.

Bugün ilgimi çeken bir makale okudum ve sizlerle de paylaşmadan edemedim.

"Yumurta pişirmek bir bilimdir."  Makaleyi cidden okumak lazım. Öğrenecek çok şey var bildiğimiz yumurtadan.
Mavi mavi masmavii, kabuğu boncuk mavi
(kaynak: http://rawearthliving.wordpress.com)

Gerçi hayatımıza yumurta ile işlemiş bir dünya söz var:
"Benimki/Bizimki yumurta bile kıramaz"
"Yumurta kapıya dayanmak "
"Arkasında/sırtındaYumurta küfesi yok ya!"
"Yumurtadan daha dün çıkmış"
"Yumurtaya kulp takmak"
"Yumurtada kıl bitmez"
"Yumurtadan çıkan yine yumurta çıkarır"
"Yumurtadan civciv çıkacak, kuş çıkacak."........

Laflar, sözler almış başını yürümüşken, Romalılar turşusunu kurup tuzlayarak, İngilizler ise poşe/çılbır yapıp yiyerek, Usta mimar (Mimar Sinan), Anadolu'da kullanılan turşu küplerinden içi boş 65 tanesini ağızları aşağıya bakar vaziyette Süleymaniye Camii'ye ana kubbenin etrafındaki duvarlara yerleştirerek ve küplerin aralarını da yumurtanın akıyla sıvayarak, 1900′lu yılların başında meşhur Fransız şef Auguste Escoffier’in 300′den fazla yumurta yemeği ile ün salmış tarifleriyle yere göğe sığdırılamayan bir hale gelmiş bizim yumurta :)

Fakat bu kadar namının yanında gerçekte de kendinden beklenmeyen boyundan büyük bir dünya faydasını da gelin şöyle kısaca özetleyim sizlere ...

Yumurtanın Sarısı: Yumurtanın esas besleyici yeri. Yumurtanın ağırlığının sadece üçte birini oluşturmasına rağmen yumurtanın toplam kalorisinin dörtte üçü buradan gelir. Ayrıca  A,D ve E vitaminlerinin, tiamin ve demir içeriğinin önemli bir kısmı da buradadır. Temel besin maddeleri açısından yumurta sarısı % 48. 7 su,  % 32. 6 yağ,  % 16. 6 protein,  % 1 karbonhidrat ve % 1. 1 oranında mineral içerir.

Yumurta beyazı: Yumurtanın beyazı yumurtanın ağırlığının üçte ikisini teşkil ederken, kendisi ise % 90 sudan meydana gelmekte. Geri kalan %10un büyük çoğunluğu protein olup bir kısım vitaminleri de içermektedir. Yumurtanın beyazında farklı oranlarda 7 protein vardır ve en fazla bulunun protein %54 ile Ovalbumindir. Kalanlar %12 ile ovotransferrin, % 11 mucoid, % 8 glubolinler, %1,5 ovomucin ve çok az miktar da avidindir. İlerde pişirme sırasında aklımızda kalması gereken en önemli bilgi ise bu proteinlerin farklı derecelerde katılaştığıdır. Misal ovotransferrinler 60 derecede katılaşırken albuminler 80 derecede katılaşır. Çırptığımız yumurta beyazını köpük köpük yapan ise ovamucinlerdir.

Bu kadar muhabbetin ardından gelin bir de turşusunun tarifini dinleyin bir bilenden :)
Yumurta Turşusu

  1. 10 adet haşlanmış (7 dk.) ve kabuklari soyulmus yumurta,
  2. Üzerini örtecek kadar sirke ( balsamik ve elma sirkesi karışımı )
  3. Biberiye,
  4. Dereotu,
  5. 2-3 dis dogranmis sarımsak,
  6. Bolca tuz,
  7. Havayla temasini kesecek kadar zeytinyağı
  8. Kaynatılıp kurutulmus bir kavanoz steril bir kavanoz
 Yumurtalar kavanoza iyice bastırılarak dizilir, Üzerine tuzu ve baharatı eklenir ve üzerini geçecek kadar sirke doldurulduktan sonra zeytinyağı gezdirilir. Kapağı kapatılarak kuru ve serin bir yerde saklanırsa 2 hafta sonunda yenmeye hazırdır… (Oktay Usta'nın tarifinden :))


Ayrıca kalite sınıfları, çeşitli pişirme yöntemleri vs. içinde daha da aydınlanayım derseniz gene "Yumurta pişirmek bir bilimdir."   makaleden doya doya bilgi edinebilirsiniz.

Tüm bu muhabbetin üzerine suda haşlanmış, bol sarımsaklı yoğurtla ve terayağında kızdırılmış pul biber ve nane ile servis edilmiş bir yumurta yada namı diğer poşe/çılbır bayağı iyi giderdi... :)

Ağız tadıyla sevgiler,
Şuh-i Fidan


No comments:

Post a Comment