Thursday, 20 March 2014

Süt Oğlumun Doğum Günü Pastası !!! Ben yaptım İşte :)

Merhabalar,

Bu paylaşım herhalde şimdiye kadarkilerin içinde bir başka anlamlı, duygu yüklü hem de el hamurundan çıkma bir başka paylaşımım olacak :)

Çok ama çok istediğim MSA'daki (Mutfak Sanatları Akademisi) Kutlama Pastası Workshop Etkinliğine bir bilet almış ve 12 Mart'taki bu etkinlik için kaydımı yaptırmıştım. Bkz.  Çok heyecanlı ve mutluydum açıkçası neler yapabileceğimi görmek ve bu workshop'un sonunda hazırladığım pastanın da süt oğlum Uraz'ımın pastası olacağı da heyecanıma heyecan katmıştı.

Bir taraftan nasıl bir şeyler çıkacak acaba diye düşünürken bir taraftan da çok özel bir gün olan Süt Oğlumun Doğum Günü pastasına kalkışmanın ve ortaya çıkacak olan pastanın o güne yakışıp yakışmayacağının ve beğenilip beğenilmeyeceğinin kaygısına düşmüştüm.

Neticede tek bir hedefim vardı, kilolarca yiyerek tüketebilecek kadar çok sevdiğim şeker hamuru ile birebir yoğurulup, açılıp saçılarak şekiller verilecek olan pastanın o gün herkes tarafından beğenilerek, benim de güzel yorumlar almaktan ve şevkimi kırmadan bu işe el atarak devam etmekten başka bir hedefim yoktu.

Mutfakta olmak, bu işlerle yoğrulmak, sadece sonuca konsantre olup, hayatın genel koşturmacalarından bir nebzede olsa uzak kalmak açıkçası beni oldukça rahatlatıyor. Hele bir de bunları gerçek saflıkta bir varlığa armağan edebilmek ve onu bağrına basmak ve onun için bir şeyler yapmaktan da ötesi yoksa....

.....

Ve beklenen gün geldi... Sonrasında bakın neler oldu ?

12 Mart 2014

Saat 10:00-  Başlamaya hazırız.

Saat 10:10-  Tüm malzemeler bizi bekler.Saat 12:00-  Kekler pişti çok yoruldular ve azıcık dinlenmeye ihtiyaçları var. Biraz da ters çevirdik ki çok şişip kabaran üst gövdeyi düzeltelim diye...


Saat 12:00- 13:00 -  Bir öğle arası yemeği ve MSA'nın çok tatlı süprizi ;)Saat 13:15 - Artık 3 katlı bir pasta yapmaya başlamak için pişen iki keki de 3 bölerek krema ve iç malzemelerle döşemeye başladık.

 Saat 14:00 - Şimdi birazda şeker hamuru ile tanışıp modelleme yapma vakti.Saat 16:00 - Yavaş yavaş pasta ana hatları çıkmış ve daha derin süslemeye ön hazırlıklar tamamlanmıştı.


15 Mart 2014

Saat 09:30- 12:00 Artık bu pasta bir doğum günü pastasına dönüşmeli ve tüm hazırlıklar tamamlanmalı idi.

VEEEE......
İlk elden çıkma pastam :)

Pastamın tadı, yiyenlerin beğenisi beni o kadar çok mutlu etti ki, artık aldığım hazla ve bu geri dönüşlerle pastaların da pastacıların da ezeli rakibi olurum sanırım :)

Ve Mutlu Son !!! Sevgiler,
Şuh-i Fidan

No comments:

Post a Comment