Monday, 7 April 2014

Ben de "SABUN'LANDIM". Artık rengarenk ve mis kokulu sabunlar benden sorulur :)

Daha yazıya başlamadan gülesim geliyor. İlk başta ben de çok ti'ye almıştım "sabun yapmak "mı.... Yok artık daha neler diye... Her şey bitti bir bu eksik kaldı diye... Hatta niye gülesim geldi dedim derseniz de; şehir fırsatlarının birinden aldığım bu etkinlik yani sabun yapımı için eğitim workshop 'unu eşim Emre'ye bir gece önce ben yarın....'ya gideceğim deyince ikimiz de gülmekten krize girdik. Adamda haklı ne yaptığım belli değil. Yok efendim bir pasta kursu, bir cupcake kursu, bir kurabiye kursu-workshopları derken bu hiç alakası olmayan bu şey de nereden çıkmıştı dimi ama.... :)
Emre'nin gülmemiz durulduktan sonraki ilk yorumu:
-Fidan size bunu üniversitenin daha ilk kimya dersinde göstermediler mi?
-Yooo biz daha doğrusu ben hayatımda hiç sabun yapmadım.
-Biz bir de bunu laboratuvarda yaptık yani işi tam kimyasıyla yapmıştık dedi.
- Özendim ne diyeyim dedim... Bir İnşaat Mühendisi'ne daha ilk kimya dersinde sabunlama yapmayı daha doğrusu şaka bir yana sabun yapmayı öğreten bir ders.... :)
Ha bu arada benim bu sabunlama yüzünden de başıma gelmeyen kalmamıştır. Hay Allah'ım Yarabbim yazdıkça yazasım geliyor da... Bu anlatacağım gerçekten de hiç unutmadıklarımdan biri. Meslek hayatımın daha ikinci yılı, bir şantiyede Planlama Sorumlusu olarak görev alıyorum. Üzerimizde de bizi kontrol eden bir müşavir ve işveren var. Haftalık ve aylık bazlı iş programı ve verimlilikler üzerine takip ve raporlama yapıyorum. Bir gün ansızın müşavir odayı bastı. Bu nasıl bir rapor, bunu nerden çektin getirdin buraya, "Sabunlamamı yapıyorsun." bizi mi kandırıyorsun demişti. Ben de susup sonrada benim yaptığım sabunlama böyle kalıp kalıp olmaz inceden sızar anlamazsınız demiştim. Halbuki yaptığım şeyi kendim yaptığımdan iyi biliyorum ki raporda hiç bir kusur ve eksik yoktu sadece yanlış anladığı için bizim dilimizde aktiviteleri ve sıralamalarını karıştırıp ortaya bambaşka bir şey çıkarmıştı. Kulakları çınlasın Nihat Abi'nin de.... Sevgi ve saygıyla anıyorum kendisini :)
Neyse gelelim sadede; bakın 01.04.2014'te saat 19:00'da ben ne işlere girişip neler yapmışım.

Saat 19:00- İlk sabun yapma teknikleri- malzemeler- esanslar-renkler ve gliserinle (şeffaf ve opak) tanışma....
 

Saat 19:30-20:45- Sabunlama Zamanı :)

Yapım Tekniği: İstenilen renkte (şeffaf yada opak) gliserin bir beherin içinde yaprak yaprak kesilerek konulur. Daha sonra bu beher içindeki gliserin mikrodalgada yada benmari usulü ile eritilerek sıvı hale getirilir. Her 40 ml'de bir tatlı kaşığı su bu sıvı gliserinin içine ilave edilir ve karıştırılır. İstenilen toz yada sıvı renge karar verilir, eğer sıvı sabun boyası katılacaksa bu karışımın içine direkt ilave edilir, eğer toz sabun boyası konacaksa önce seçilen esans kokusunun içinde eritilir ve sonra gliserinli karışıma istenilen renk elde edilinceye denk azar azar ilave edilerek karıştırılır. Akabinde istenilen silikon kalıbın içerisine tek bir noktadan bu sıvı karışım kalıp üst seviyesine kadar dökülür. Ve fıs fıs ağızlı bir kolonya şişesinden bu kalıbın üzerine kolonya püskürtülür. Püskürtmenin sebebi mevcut sıvı karışım içinde yer alan hava boşluklarını kaybetmek, ve hava temasını keserek soğumayı ve donmayı kolaylaştırmak için kullanılır.
Kalıba dökülen sabunlar 45 dk ile 1 saat kurumaya bırakıldıktan sonra dökülen bu silikon kalıplardan şekildeki gibi çıkartılır.
 Sonrasında bakın ne harikalar yaratılır, bundan sonrada her tür sabun benden sorulur :)


 Ben bu işten ve etkinlikten aşırı zevk aldım ve yaptıklarımın içerisine de bir başka alan katmış oldum. Bu işi de bırakmam ve isteyen herkese de her zaman yardımcı olurum.

Aslında nerelerde ne olarak kullanılır bu sabunlar derseniz de;

1. Doğum Günü Parti Hediyelikleri
2. Baby Shower Hediyelikleri
3. Hoş geldin Bebek Hastahane Sunumları
4. Nişan-Söz Hatıralık
5. Ev Hediyeliği
6.Bekarlığa Veda-Kına Hatıralık
7. Diş Buğdayı Hatıralık
8. .... ve daha bir çok yerde....

Benden şimdilik bu kadar...
Sevgiyle kalın...
Şuh-i Fidan

6 comments:

 1. Uu çok şekermiş:) Gerçekten başka gitmediğin kurs var mı? Yada sıradaki nedir?:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hehehehe... Valla şuan aklımda olmayan ama gözümün ucunun değdiği yada bir bakış attığım her şey olabilir sanırım canım :) Öpüyorum çok, Sevgiler.... :)

   Delete
 2. Fidan'cım tebrik ederim, çok güzeller <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Canımmm çok teşekkür ederim, sağolasın :)

   Delete
 3. Fidaaan bunlar harika;))sıradaki kursu ben biliyorum; mum !!hatta bu sefer birlikte gidelim;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Seve seve araştırayım ona da gidelim. Hem de beraber... ;)

   Delete