Monday, 8 December 2014

Anne Adayları Hastane Çantanızı Hazırlamayı O Kadar da Geçe Bırakmayın!!!

Yeniden Merhabalar,
Gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren hep bir tahminler silsilesi ve eşim Emre'nin de dediği gibi belki de baştan hesaplanan yanlış tarih yüzünden aslında tamda doğum zamanının kestirilememesi, sizin kesin doğum tarihini belirleyememenizdeki en önemli etkenler...
Neden mi?
İşe şuradan başlayalım isterseniz... Gebe kaldığınızı çok yüksek ihtimal ya eczaneden aldığımız testlerden yada hastanelerde yaptırdığımız kan testlerinden öğreniyoruz öyle değil mi?. Peki, tamam ama bu sonuçlar değerlendirilirken baz alınan yada ilk baştan doğru tahmin edilemeyen şey ne? En sonki adet tarihiniz... Neden mi? Kimilerimiz tarih kesin neresi belli değil desek de, çoğumuzun adetlerindeki düzensizlik, zamanın/adet döneminin tarihlerinin bir ileri bir geri ötelenmesi, yumurtlamanın tam tarihinin bilinememesi ve dolayısıyla da iyi ve doğruya bir nebzede yaklaşmak adına yapılan ilk varsayım üstüne basarak söylüyorum ki bu varsayım, en sonki adet tarihiniz. Çünkü gebeliğinizin başından sonuna kadarki tüm süreçlerinde ve her gittiğiniz doktor kontrolünde sizlere sorulan ve de takip edilen bir şey var ki o da bu tarih...
Bebeğin tahmini doğum süresini hesaplarken, haftalık gelişimlerini takip ederken, bu mevzide boy-kilo kontrolü yapılırken bağlantı kurulmaya çalışılan tek parametre. Hatta bir de şu var ki, bebeğin ilerleyen haftalık dönemlerinde gösterdiği haftalık gelişimlerin, sizin verdiğiniz son adet tarihinizle aynı haftaya tekabül edip etmediği ve eğer haftalar ve tarihler uyuşmuyorsa da, doktorlarımızın ortalama gene varsayıma dayanan bebeğin anne karnındaki gene tahmini boy ve kilo ölçülerine bakarak bir varsayımda bulunarak, yaklaşık doğum zamanını tayin etmesi.
Farkındaysanız, konuyu açtığımdan beri sürekli kullandığım üç kelime var: "Varsayım", "Tahmin", "Parametre-Son adet tarihiniz". Peki sizce bu üçlü arasında nasıl bir bağlantı yada korelasyon vardır derseniz? Sanırım çok az her birinin bir noktada kesiştiği olmuştur ve birbirlerini doğrularlar, o zamanda buna "şans eseri" diyoruz.
Neyse bu kadar matematik ve hesaplamadan sonra, gelinen nokta şudur ki, gene birilerine göre farazi fakat nedense 40 hafta olarak ortalama alınmış ve bebeğin gelişimini tamamlayıp, dünyaya gelmeye hazır olduğunu belirten bir periyot vardır ki, bunu da tüm bu varsayım ve tahminler içinde üstüne bir de 40 hafta ekleyerek tam ve doğru zamanı kestirebilmek neredeyse çoğu zaman imkansız gibidir.
Bu sebepledir ki, benimde oğlumu 38 hafta 5 günlükken doğurduğum doğrudur. Ama neye göre? Kime göresi? değişir... Vakti gelmişti, çıktı diyelim :):):) Bunun yanı sıra çevrenizde belirlenen tahmini doğum tarihinden iki-üç hafta önce yada sonra doğuran çok tanıdıklarınız olmuştur sanırım.
İşte tüm bu yukarıda saydığım sebeplerden ötürüdür ki, siz siz olun 36. haftanızdan itibaren çantayı hazırda tutun, sonra benim gibi şanslı kullardansanız, işi son 3 gün öncesine bırakarak hastane çantası hazırlama imkanını ya bulursunuz ya da bulamazsınız :):):)
Pek şimdi gelelim nedir bu hastane çantası? İçinde neler bulunması gereklidir? kısmına...

*** Fotoğraf www.hurriyetaile.com adresinden alınmıştır.
Hastane çantası; bence öncelikle sizin ve bebeğinizin ancak bu kısmını da ben ekliyorum ki, bir de size refakat edecek kişinin yanına alması gerekli tüm olmazsa olmazlarınızı hazırlayıp koyduğunuz bir çanta yada valiz olmasıdır.
Nedir bu olmazsa olmazlar?


Anne için:
 1. Anne gecelik-sabahlık-pijama (emzirmeye elverişli)
 2. Çorap
 3. Hırka-şal
 4. Emzirme atlet/sütyeni, iç çamaşırları
 5. Göğüs pedi
 6. Göğüs kremi
 7. Göğüs pompası- çok elzem değil
 8. Emzirme örtüsü
 9. Terlik
 10. Tek sefer kullanımlık külot
 11. Orkid
 12. Tarak
 13. Diş fırçası-macunu
 14. Sabun
 15. Havlu
 16. Parfüm
 17. Küçük el aynası
 18. Makyaj malzemeleri (gelen misafirlere biraz daha güzel gözükmek için bir kalem, ruj, allık vs. gibi)
 19. Makyaj temizleme mendili
 20. Gözlük-lens kutusu/solüsyonu
 21. Kırmızı saç bandı- Lohusa Bandı
 22. Anne için eve dönüş kıyafeti
Bebek için:
 1. Bebek hastane çıkış takımı (zıbın,kıyafet,...)-2 ad.
 2. Yeni doğan bebek bezi- Yarım paket
 3. Alt silme pamuğu
 4. Alt açma örtüsü-2 ad.
 5. Zıbın -3 adet
 6. Uzun kollu, bacaklı body (tulum) veya pijama (3 adet)
 7. Başlık -2 ad.
 8. Patik -3 ad.
 9. Çorap -2 ad.
 10. Eldiven -3 ad.
 11. Mevsime uygun yelek veya hırka
 12. Bebek için pike-battaniye
Haricen Puset-Ana kucağı
Refakatçi için:
 1. Refakatçi de terlik, pijama-iç çamaşır ve kendi kişisel eşyalarını
 2. Peçete ve havlu kağıdı
bu çantaya yerleştirmelidir.
Bir de gene bu listeden haricen yanınıza;
 • Bebek şekerlerinizi,
 • Hastaneye geleceklere ikramlarınızı (lohusa şerbeti, kurabiye,..vs.),
 • Kapı süsünüzü
 • Arzuya göre beşik süsünüzü,
 • Fotoğraf makinesi/ Videonuzu
 • Gelen misafirlerinize hatıralıklarınızı da almayı unutmayın derim.
Bir de gene naçizane tavsiyem, doğum yapacağınız hastane ile de bir görüşün, sizlere doğum sırası ve sonrasında ne gibi şeyleri sağlayıp, sağlamadıklarını bir öğrenin ve ihtiyaç listenizi ona göre tamamlayın derim.

Şimdiden sağlıklı doğumlar, sağlıklı evlatlar ve her gününüzün meleklerinizle bir öncekinden daha güzel geçmesi dileklerimle...
Sevgilerimle,
Şuh-i Fidan

No comments:

Post a Comment