Wednesday, 3 December 2014

Emziren Annelere Adanmış Marka "LANSİNOH" ve Benden Emzirme Dönemine Dair Tavsiyeler

Merhabalar yeniden,
Bir kaç önceki yazımda doğum hikayemden bahsetmiştim. Bir de sonrasında yaşanılanlar, çekilen zorluklar, bu zorlukları hafifletmek için yapılanlar ve şimdi de bu deneyimleri sizlerle paylaşmak adına sırada bu güzel yazım var.
Doğum sonrası emzirme eğitimini ilk olarak hastanede aldım. Sağ olsun bebek hemşiremiz hem çok tatlı, hem çok sabırlı hem de tüm meşakkatli olan bu süreçte beni gerçekten motive ederek desteklemişti.  Göğüs uçlarının yara olmaması için emzirme pozisyonu ve bebeğin duruşu, emme güdüsünü geliştirmek için yapılması gerekenler, emzirme sırasında bebek nasıl tutulur, emerken uyumaması için hangi noktalardan uyarı verilerek sürekli emmesi sağlanır,.. vs. gibi konularda oldukça bilinçlendirmişti beni ve şükür ki, Ali Kerem'de birkaç saat içinde bu olaya adapte olmuştu.
İlk bir kaç hafta bu zorlu sürece karşılıklı olarak alışma ve emmesini düzenli, periyodik olarak sağlama, uyarıcılarla(ayak tabanına canını yakmayacak şekilde küçük bir tırnak atmak, yanağına işaret parmağınızla pıtpıtlamak, altını değiştirerek uykusunu açmak,...) sürekli olmasını sağlama gibi süreçlerle birlikte karşımıza ilk çıkan sorun; ilk iki haftanın sonunda çocuk doktoru muayenesinde Ali Kerem'in hiç kilo almaması daha doğrusu çok çok az almış olmasıydı. İşte boğazınızın düğümlendiği, elinizden daha fazlasının gelmediği, her emzirmede acaba yeterince süt alabildi mi?, karnı doydu mu? sütüm besliyor mu? ve ne yapacağım şimdi? gibi soruların artık hayatınızın yaklaşık bebeğinizin 2 yaşına gelene kadarki, tüm zamanlarının her günü ve saatinde bu soruların hep beyninizde çınlaması ve sizin de bu sorularla birlikte yaşamayı sürdürmeniz başlamış demektir.
Peki şimdi ne yapacaktık? Doktor bu haftadan itibaren iki hafta daha beklemeyi ve eğer bebek 1. ayına geldiğinde hala kilo alamamış veya çok az almış olursa işte o zaman artık, ek mama (anne devam sütü) kullanmamız gerektiğini, ancak hem bir yandan emzirmeye devam etmem gerektiğini hem de bu sisteme geçiş yapmanın gerektiğini söylemişti. Bundan sonrasında bir anneyi bekleyen aşılması zor ve sanki bitmeyecek bir iki hafta daha eklenmişti tüm yüklerinin üzerine...

Ali Kerem 1 Aylık:

İşte beklenen gün gelmiş ve Ali Kerem doktorun söylediği 1. ayın sonunda beklenilenin altında bir kilo almış ve artık ek mama-anne devam sütüne başlamamız gerektiğini ancak bunun günde bir kaç defa olması gerektiğini ve gene emzirmeye devam etmem gerektiğini söylemişti. Başta eşim ve bir kaç aile üyemiz buna karşı çıkarak, biraz daha ek mama almadan devam etmemiz gerektiğini ve benimde kendimi zorlayarak sütlerimin daha çok gelmesi için çabalamamı istiyorlardı. Yaklaşık bir hafta daha böyle denedik ve bu haftanın sonunda çocuk doktorumuzu da değiştirerek, internetten yaptığım araştırmalara göre en çok tavsiye edilen bir bayan doktora gittik. İlk muayenede doktorumuz, göğüslerimdeki sütü fiziksel muayene ile ve çocuğu emzirmemi de isteyerek her şeyi kendisinin kontrolüne bırakmamı istedi. Sonrasında oğlanı muayene etti ve bugünden çıkan ilk netice; (lütfen çok dikkat edin.)

"Bebek gayet iyi emiyor, ancak gördüğüm kadarıyla çabuk yorulup uyuya kaldığı için aslında alması gereken arka süt dediğimiz sütün yağlı olan ve besleyici olan kısmını çekemediğinden kilo alamıyor dedi. İlk çektiği süt, daha şekerli ve az yoğun dolayısıyla da aslında kandırıcı bir süt fakat asıl önemlisi arkadan gelen süt besleyiciliği, doyuruculuğu ve kalorisi yüksek olan süt, o yüzden bunu çekip alması lazım dedi. Peki nasıl yapacağız bunu dedim? Hemen bir hastane tipi göğüs pompası kiralayın yada isterseniz alın ve bebeğin emmeyi bıraktığı an siz kalan sütü sağarak ona sonradan verin dedi. Böylece bebek hem o arka sütü almış olacak hem de sağmadan dolayı sizin de sütlerinizde bir artış olacaktır dedi ve bir de böyle deneyelim ve bakalım 1 hafta sonunda ne olacak dedi?"

Evet aynen de tüm yaşadıklarım bu çerçevede gelişti ve biz o gün hastaneden çıkışta bir bebek mağazasına uğrayarak, mağazadaki çalışanında bizi doğru yönlendirmesiyle Lansinoh Affinity Çift Sağımlı Elektrikli Göğüs Pompası ile tanıştık ve hemen aldık. Birazdan neden çift sağımlı aldığımı da anlatacağım.


Bir haftada böyle sürekli daha doğrusu her emzirme sonrasında sağma ile geçti. Ve ben bu pompadan ve onu kullanmaktan o kadar memnun kaldım ki, biz bunun sonuçlarını daha ilk haftadan Ali Kerem'in kilo artışıyla test etmiş olduk. Ancak bundan bağımsız yaklaşık doğumdan itibaren geçen 40 gün boyunca Ali Kerem'in istenilen seviyede yukarıda saydığım sebeplerden ötürü kilo alamamış olmasını, daha fazla da onu zorlamayarak ve birazda bünyesini toparlaması için günde sadece 1 kere 30cc ek mama başlamış  ve 2 hafta daha böyle denemeye devam etmiştik.

Tabi bu sırada ister istemez sürekli emzirme ve sağmadan ötürü göğüs uçlarım çatlamış ve ağrılı bir emzirme sürecine girmiştim. Bunda da kadın doğum doktorumun önerisiyle ve gene doğru bir tespitle Lansinoh HPA Lanolin krem kullanmaya başladım. Neredeyse günde 3 kere kullanarak ve her böyle sıkıntı çektiğimde kullandığım zamanların hemen hemen hepsinde 1-2 günde bu sıkıntıların üstesinden gelmeyi başarmıştım. Artık bu kremi de bulmuş olmaktan ve kullanarak derdime derman olmuş olmasını görmekten ötürü çok memnundum.
Birde gene unutulmaması gereken ve her daim emzirme dönemi boyunca size yapışık gezeceğiniz bir bağınız daha oluyor ki, o da göğüs pedleri. Şahsen bir çok firmanınkini ve benzerlerini denediğim göğüs pedlerinde Lansinoh kadar hiç birinden memnun kalmadım.Derkennn, günler birbirini kovalayarak artık oğlumdan ayrılarak işe dönüş vaktim gelmişti. Ali Kerem tamda bu zamanlarda 5,5 aylıktı ve hala emmeye devam ediyordu. Bir anne için süt izinlerinin dışında artık işte de belirli ve düzenli periyodik aralıklarla süt sağma vakti gelmiş demekti. Bu zamanlarda yardımıma gene Lansinoh'un çift sağımlı göğüs pompası yetişmişti. Neden çift sağımlı biliyor musunuz? Genelde doktorların uyarısı anne sütü sağımlarında her bir göğüs için en az 15 dk bir göğüsten sağım yapılması ve sürenin iki göğüs için tek sağımlı bir makinede 15+15 dk'dan yarım saatlik bir süreci bulması ve bundan mütevellitte sizin bu sağımı günde en az iki veya 3 kere yaparak toplamda 1,5 saatlik iş kayıplarına sebebiyet vermeniz, bunun yerine aynı anda iki göğüsü de toplam 15 dk'da bitirip günde en fazla yarım saat yada 45 dk'lık bir süreçle daha az iş kaybı yaşamanıza yardımcı olmaktır. Bir de şu açıdan bakmak lazım ki, sizin içinde bazen bu 15 dk bile uzun gelip, sıkılmaya başlarken yarım saat gerçekten psikolojik olarak da insanı zorluyor ve sıkılmasına sebebiyet veriyor. Şahsen bende böyle oluyordu ve çabuk bitirmek içinde aynı anda sağım yaparak işimin tamamını 15 dk'da bitiriyordum.

Gelelim bir de her gün işten sağılıp, eve getirilen sütlerin nasıl saklandığına? Her gün sağıp getirdiğim sütleri hijyenik olması, deepfreezede ve buzdolabında saklanabilmesi, tarihlenip, cc'nin yazılması için gene Lansinoh'un Süt Saklama Poşetleri ile koruma altına alarak, küçük biberonlardan bu poşetlere aktarıyordum. Böylece yazdığınız tarih itibariyle mevcut optimum saklama koşulları ile belirtilen genelde 3-6 ay deepfreeze'de, 3 gün buzdolabında ve 3 saatte oda sıcaklığında sütlerinizi saklayarak daha güzel muhafaza ediyorsunuz.


Bunun dışında gene ister süt sağma pompasında kullanmak, isterseniz de gene süt saklamak amacıyla çift fayda sağlamak için, süt saklama şişelerinden de edinerek bu şekilde de bir koruma sağlayabilirsiniz.Bir de gene Lansinoh farkıyla; bu süt sağım pompasının diğer avantajlarından biri de tüm parçalarının yedeklerinin çok kolay bulunabilir olması ve eğer teknik bir sorunla bile karşılaşsanız, firmanın görevlendirdiği teknik personelin sizin ayağınıza hatta ve hatta ister evinize isterseniz de işyerinize gelerek bu soruna hemen müdahale edebiliyor olması. Bakın size başımdan geçen bir olayı anlatayım...

 Geçen sene bu zamanlara yakın bir zamanda (2013'ün Eylül-Ekim'i gibi) işyerinde sağım yaptığım bir vakit pompamın gücünde bir azalma olduğunu ve yeterince çekim yapamadığını fark ettim. Hemen Lansinoh'un danışma hattını arayarak ve mail atarak durumu bildirdim. Bir kaç saat içinde hemen bana geri dönüş yaparak, bir teknik personellerinin yardımcı olabileceğini söylediler. Ve gene aradan geçen çok kısa bir kaç dakika sonrasında ilgili kişi arayarak nerede olduğumu ve işyerimin yerini öğrenerek, hemen aynı günün öğleden sonrasında tamirat için geldi. Açıkçası hem çok şaşırmış, hem de çok mutlu olmuştum. İlgili onarımı yaparak ve gerekli yedek parçaları da vererek arızamı gidermiş ve makinemi tıpkı aldığım ilk günkü gibi bana teslim etmişti. Kendisine de bu şaşkınlığımı ifade ettiğimde, çok güzel bir açıklaması olmuştu: " Bizim için çalışan annelerin psikolojisi çok önemlidir dedi. Sizler burada çalışma vakitlerinizden zaman ayırarak, bebeğinizden ayrı kalarak, bebeğinizin beslenmesi için çaba harcıyorsunuz, karşılaştığınız en ufak bir olumsuzluk sizleri üzmeye, psikolojilerinizin bozulmasına yada başka sıkıntılara sebebiyet verebilir. Bu sebeple bizler içinde önemli olan; sizlere bu sıkıntıları uzun süreli yaşatmamak ve mümkünse hemen müdahale ederek sağlıklı bir sonuca kavuşturmaktır." dedi.

O gün içimden vay be dedim... Ne kadar isabetli kararlar almışım, ne kadar düzgün bir firma ile muhattap olmuşum ve ne güzel ki, ülkemde de anne-bebek sağlığı ve şartlarını iyileştirmede böyle firmaların varlığıyla bizlere de iyi imkanlar sağlanabiliyor diye düşündüm.

Tüm bu artıların üzerine bence "Neden Lansinoh Tercih Edilmeli?" derseniz, işte bu sebeplerden;
 • Güvenilir
 • Kaliteli
 • Sağlam
 • İhtiyaçlara cevap verebilen
 • Her yerde kolay erişilebilen
 • Yedek parça hizmetinin sürekliliği
 • Anında çözüm
 • Güçlü teknik destek
 • Aktif bir iletişim ağı
 • Kullanıcı dostu
 • Uzun yıllar sektör içinde olma
 • Deneyimli
 • Ödüllü ürünlere sahip olma
 • Ürünler için ilgili sertifikasyon sahibi
 • Anne dostu
 • Bebek dostu
 • Ekonomik
Bu vesileyle birlikte başımdan geçenleri bire bir ve net sizlerle paylaşmak, birilerine ufacık da olsa bir fayda sağlamak, deneyimlerimden ve gerçekten bire bir kullanıp memnun kaldığım Lansinoh'un bu ürünlerinden sizlere de bahsetmek ve bu yazı nezdinde onlara da teşekkürlerimi sunmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Hiç bir ticari ve maddi kaygım olmamakla beraber, amacım bir çocuk sahibi olarak, zamanında çektiğim zorlukları sizlerle de paylaşarak, tıpkı bir zamanlar benimde dara düştüğüm zamanlarda araştırıp, bakarak, ihtiyaç duyduğum şeyleri öğrenmek adına başvurduğum site, sosyal medya ve kulüplerdeki bilgileri kendi yaşanmışlıklarım üzerinden ben de bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim.

O günlerden;

Bu günlere;Sevgilerimle,
Şuh-i Fidan

No comments:

Post a Comment