Tuesday, 10 February 2015

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş ve Örnek Bir Ek Gıda Tablosu

Evettt... Sonunda kar gene geldi. Buz gibi bir hava; hava sıcaklıkları 2 derece diyor, ancak hissedilen kısmı -10 derece. Olsun İstanbul'un bu güzel sabahından, tertemiz havasından ve kirpik uçlarına düşen minik kar damlalarının arasından herkese "Merhabalar"...

Bugünkü konumuz, her annenin problemi ve ne yapacağını bilmediği kısaca hepimizin bocaladığı bebeklerde ek mamaya geçiş sürecini birlikte ve en basit şekilde nasıl atlatabiliriz kısmını çözümlemek... Açıkçası biz 4. ayımızı bitirdiğimizde başlamıştık ek mamaya. Şimdiki çocuk doktorlarının çoğu 4-6. aylar arasında bebeklerde ek gıdaya geçişi öneriyorlar. Siz de çocuk doktorunuzun önerisine bağlı olarak, bu süreci ayarlayabilirsiniz. Hoş gerçi çevremde bu zaman diliminde bile bebeğini ek mamaya geçirmeyip, 1-1,5 yaşlarına kadar çocuklarını sırf anne sütü ile besleyen annelerde tanıyorum, ancak sonra da hep şu şikayetleri duyuyorum:

"Çocuğum hep beni emmek istiyor, başka bir şey ağzına sokmuyor.",

"Bana güvenerek nasılsa emeceğim diye doğru dürüst bir şey yemiyor.",

"Keşke emzirmek için bu kadar zorlamasaydım da, bari doğru dürüst bir şeyler yiyebilseydi."

gibi gibi bir sürü serzenişleri de çok duydum. Aslında çocuklarda beslenme bozuklukları ve düzgün beslenme alışkanlığı edinememe inanın bu dönemlerde başlıyor. Neden derseniz, ne ekerseniz onu biçersiniz derim. Daha önce deneyimlemiş biri olarak, bu dönemlerde çocuğa hiç bir şey kısmadan ve yeteri kadar verirseniz, çocuk o dozda ve miktarda hep almak istiyor. Bir kaç önceki yazımda anne sütü ve benim çektiğim sıkıntıları sizlerle paylaşmıştım. Ve hep sonuna kadar zorladık ve direndik anne sütü için amma velakin olduğu kadar oldu ve gerisini de biberon mamaları ile takviye ederek bu zorlu süreci aştık. Şimdilerde hep söylüyorum, bir daha çocuk doğurursam ilkinde yaptığım acemilikleri yapmayacağım diye, anne sütü az, yeteri kadar yok ve besleyici değilse çocuğu da eziyet edip, milim milim gram gram biberon maması vererek diyet yaptırmanın bir anlamı yok, yediği kadar içtiği kadar vermek lazım. İnanın çocuğun beslenme düzenini ve miktarını bu çok etkiliyor, kendimizden biliyorum. Niyeyse toplumda şöyle bir algı da var ki, sanki biberon maması içen çocuklar sağlıklı olmuyor, büyüyemiyor yada gerizekalı oluyor. Hayır arkadaş ne alakası var, annenin anne sütü yoksa, beslemiyorsa ne olacak çocuk, aç kalıp, gelişimini tamamlayamayıp, az beslenerek daha mı ileri zekalı olacak... Ay ay kızıyorum çok valla, hem bu algıya, hem bu toplumun basiretsiz görüşlerine ve yeni doğum yapmış olan annelerin üstünde yaratılan bu baskıya...

Neyse gelelim konumuza tekrar, doktor önerinizle birlikte ek gıdaya geçişte ilk başlanılması tavsiye edilen besin öğesi yoğurt oluyor. Tabii ki, her yoğurt değil, evde aldığınız günlük sütleri mayalayarak kendi yaptığınız yoğurt ile başlamak uygun. Sonrasında pirinç unu yada hazır marka firmaların ürünleri olan gece-gündüz hazır mamalar ile hazırlanan muhallebiler oluyor. Tabii ki de en sağlıklısı pirinç unuyla hazırlanan, şahsen ben onu daha çok tercih ettim. İlerleyen dönemlerde siz ikisini de karıştırıp, farklılıklarda yaratabilirsiniz. Sonra sırayla sebze püresi ve meyve süresi bu geçiş sırasında birbirini takip eden besin öğeleri arasında...

Biz hem anne sütü hem biberon maması takviyesiyle 4. aya kadar geldiğimizden bizim için ek gıdaya geçiş sıralaması şöyle olmuştu:

Bu bilgiler ışığında yoğurda başladıktan 1 hafta sonra yoğurdu tam kase, yoğurt başlangıç+4.gün muhallebi başlangıç ve 10.gün muhallebiyi tam kase, muhallebi başlangıç+4.gün öğle sebze püresi başlangıç ve 13.gün sebze püresi tam kase ve son olarak da sebze püresi başlangıç+4.gün meyve püresi ve 17.gün meyve püresi tam kase olacak şekilde öğünleri planlamıştım. Bu zamana kadar biberon mamasını günde 3 kere sabah, öğle ve akşam olarak veriyorduk. Bu aşamadan itibaren Muhallebide tam kaseye geçtiğimiz 10.gün itibariyle gece biberon mamasını vermeyi kesmiş ve tüm öğünlerde tam kaseye geçtiğimiz 17. gün itibariyle de öğle biberon mamasını kesmiştik. Ancak sabah biberon mamasında bir değişiklik olmamıştı birkaç ay. Çünkü sabah kahvaltıları bu süreci atlattığınızdan genelde 1-2 ay sonrasında yani bebek 6-8 aylıkken başlıyor. 

Ancak şunu önemle ve yeniden vurgulamak isterim ki, anne sütü olan anneler, besleyiciliği ve bebeklerinde kilo alımında bir problem olmadığı sürece ilk 6 ay kesinlikle bebeklerini anne sütü ile beslemelidirler...

Sonrasında aşağıda vereceğim, besin tablosuna göre hareket edebilirler.

Ancak tabloyu incelemeden önce şu bilgileri lütfen dikkatlice okuyunuz.
 1. Sabah uykudan uyanış saatlerimiz pek belli olmadığından günü saat 09:00 itibariyle başlattım. Artık sizde çocuğunuzun günlük periyoduna göre bu saatleri ayarlayabilirsiniz.
 2. Ali Kerem geceleri gece mamasını verdikten sonra pek uyanmıyordu. Bu sebeple gece 00:00-01:00'den sonraki ilk öğünümüz sabah saat 08:00- 09:00 oluyordu.
 3. Tüm öğünleri (yoğurt, muhallebi, sebze ve meyve pürelerine) 1-2 tatlı kaşığı ile başlayıp, alıştıra alıştıra 1 kaseye çıkarmak için 1 haftalık zaman dilimi periyotlarına uyum süreci planladım. 
 4. Her çocuk bir değildir, çocuğu bu süreçte zorlamadan, sıkmadan ve yavaş yavaş istemiyorsa bir kaç gün yada hafta aralıklar vererek bu düzene ve beslenme şekline alıştırmak gereklidir.
 5. Öğünler ve saatler sizde şaşabilir, siz de kendi düzeninize göre revize edersiniz.
 6. Yayınlanan tablo bir kural değildir, kişiye özgüdür, fikir vericidir, uyarlanabilir.
 7. Bu tablo bir doktor bildirgesi olmayıp, doktor önerisiyle düzenlenmiştir ve uygunluğu alınarak da denenmiştir.

Şimdi gelelim örnek bir besin tablosuna ve ek gıda geçiş sürecine;

Saat 16.00’da yoğurt ( Organik süt, keçi sütü, günlük süt olabilir)
*Evde günlük mayalanacak

3-4 gün sonra akşam muhallebi (7-8. Ay kesilecek)
*200 ml su 2 tatlı kaşığı pirinç unu, muhallebi kıvamında pişirilir, ateşten indirdikten sonra, oda ısısında ılıtılır, 6 ölçek mama katıp bebeğe yedirilir.

3-4 gün sonra öğlen sebze püresi
*Patates, havuç, pirinç (1 tatlı kaşığı irmik, bebek zayıfsa)
Buharlı tencerede pişirilir, ateşten indirdikten sonra tel süzgeçten geçirilir veya çatalla ezilir, (kesinlikle blender kullanılmayacak) bebeğe az miktarlarda başlanarak yedirilir.
Bu püreye her gün yeni bir sebze eklenir, bu sebzeler mevsimlik ve taze olmalıdır.
Bakla ve patlıcan verilmemelidir, ıspanak 9. ayda eklenebilir.
Bu püreye 1. haftada 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir.
Bebek 7. ayını doldurduğunda 1 köfte kadar 2 kere çekilmiş yağsız kıyma eklenir.

3-4 gün sonra saat 11.00’da meyve püresi eklenir, meyveler cam rende de rendelenmelidir. Metal blendırdan/rondodan geçirilen meyveler metal ile etkileştiğinden genelde tavsiye edilmez.

3-4 gün sonra (6. aydan sonra) kahvaltıya başlanır
- 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, akşamdan suya konulacak,
-1 tatlı kaşığı pekmez
-Ekmek içi; tam buğday ekmeği (bebe bisküvisi kesinlikle kullanılmayacak)
-Yumurta sarısı: 1/8 olarak başlanır, 2-3 günde bir artırılarak ½ yumurta sarısına çıkılır, 9. aydan sonra duruma göre tam olarak verilebilir.
8. ay kahvaltıya ceviz eklenir. Ceviz günlük olarak kırılıp havanda dövülür, kırılıp bekletilmiş ceviz kullanılmamalıdır.
9. ayda tereyağı eklenir

6. ayda tarhana ve şehriye akşam öğününde beslenmeye eklenir

7. ayda akşam öğününde pilav, makarna dolma, köfte gibi gıdalar yavaş yavaş çocuğa alıştırılmaya başlanır. Bu yiyecekler iyi pişmiş, lapa şeklinde olmalı, tuz ve baharat içermemeli, çatalla ezilerek çocuğa yedirilmelidir.

8. ayda akşam öğününde beslenmeye kuru fasülye, barbunya nohut gibi bakliyatlar eklenir. Bu yiyecekler de  iyi pişmiş, lapa şeklinde olmalı, kabuğu soyulmalı, tuz ve baharat içermemeli, çatalla ezilerek çocuğa yedirilmelidir. Balık, haftada 2 kere kendi eli kadar başlanır,

9. ay tuzsuz baharatsız ev yemekleri, Çocuk artık sofraya oturtulur ve eline kaşık verilir.

1 yaş ev sofrasına geçiştir.


Tuz- şeker 1 yıl, inek sütü 2 yıl yasak

Doktor Tavsiyelerimizden notlar;

Ek besine başlamada ilk kural, bebeğin kendi kendine başını tutuyor ve desteksiz oturabiliyor olmasıdır. 6. ayını dolduran bebekler, yumuşak püre kıvamındaki besinleri kaşıktan pasif olarak alır ve besini dilin ön tarafından yemek borusuna aktarır. Bu nedenle başlanacak ek besinler bebeğe püre kıvamında verilmelidir. Desteksiz oturmaya başlayan her bebeğe bir mama sandalyesi alınarak beslenmenin mama sandalyesinde yapılması önerilmelidir.


Ek gıdaya başlarken dikkat edilecek noktalar şunlardır;

·İlk kez denenecek besinler birkaç gün ara ile başlanmalıdır. Bebeğin yeni besinlere alışması için zaman tanınmasının yanı sıra, istenmeyen bir tepki geliştiğinde hangi yiyeceğe karşı oluştuğu bu yolla kolayca saptanabilir.

· İlk kez denenen besinler tek öğün olarak, az miktarlarda (1-2 tatlı kaşığı) ve bebek açken başlanmalı, bebeğin alımına uygun olarak miktarı bir hafta-10 gün içinde basamak basamak artırılmalı ve sonunda bir öğün oluşturulmalıdır. Öğünlerde alacağı besin miktarı bebeğe bırakılmalı, ısrar edilmemeli, yeme hızını bebek belirlemelidir. Aksi takdirde ek gıdalara geçiş sürecinde yapılan hatalar klasik beslenme savaşlarını başlatabilir.

·Katı besinler verilmeye başlanınca bebek dili ile itebilir. Bu durum besini reddetme olarak algılanmamalı, doğal bir tepki olarak karşılanmalıdır. Bebeğin hoşlanmadığı yiyecekler 1-2 haftalık aralarla tekrar denenir. Her bebeğin pürtüklü gıdalara alışma süreci değişkendir. Bazısı 1-2 günde bazısı 10-15 günde alışabilir. Bu nedenle bebeklerin bireysel farklılıklar gösterebileceği gerçeği de göz önünde tutulmalıdır.

·Bebeğin yemek öğünlerinin zamanı belirli olmalıdır. Besleme öğünleri (besleme saatleri kesin olmayıp, bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır).

·Tüm besinler kaşık ile verilmelidir.

·Bebeğe verilecek yiyecekler temiz ve taze pişmiş olmalıdır, doğal ve taze ürünler kullanılarak hazırlanmalı, konserve, dondurulmuş yiyecekler, katkı maddeli hazır besinler verilmemelidir. Hazırlanan yiyecekler uzun süre oda ısısında bekletilmemelidir.

·Gıda hijyenine uyularak hazırlanan yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılan su kaynatılmalı, gereçler kaynatılarak temizlenecek türden seçilmelidir.

·        Besinler hazırlanmadan ve bebek beslenmeden önce eller elleri bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

·        Tuzlu, baharatlı ve alerji yapma olasılığı yüksek besinler bebeklere verilmez.

·        Besinlere tuz katılmamalı, şeker eklenmemelidir.


·        Çocuk hasta, huzursuz ve diş çıkarıyorsa ek gıdalara başlama ertelenmelidir. 

Özetleyecek olursak; 

Aylara göre verilmesi önerilen ek besinler


Bebeğin yaşı
Verilecek besinler
0-6 ay
Sadece anne sütü
6. ay
Anne sütü (veya devam maması)
Yoğurt
Muhallebi
Sebze çorbası
Meyve püresi
Kahvaltı
7. ay
Anne sütü (veya devam maması)
Kahvaltı
Muhallebi
Meyve püresi
Sebze püre veya sebze çorbası
Yoğurt, pastorize peynir
Et (dana, tavuk, hindi)
8. ay
Yukardakilere ek olarak
Uygun şekilde hazırlanmış sofra yemekleri Etli dolma, tarhana, şehriye çorbası, makarna ve pilav, etli sebze yemekleri, köfte
9-12. ay
Yukardakilere ek olarak
İyi ezilmis ev yemekleri
Zenginlestirilmis sebze çorbası
Tahıl kuru baklagil ezmeleri (Kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek)
Balık
Tereyağı
Ceviz, badem
>12. ay

Anne sütü
Acısız ve baharatsız erişkin yemekleri


Ebeveynler ve hekimler olarak; bebeklerimize kendi yaşam ve beslenme tarzlarımızı dayatmak yerine onların tepkilerini doğru yorumlamalı, onlara özgü yaşam ve beslenme tarzları üretmeli ve onlarca da üretilmesine izin vermeliyiz. Sonuçta yıllarca ve değişen boyutlarda sürebilecek beslenme ve bireysellik savaşları kısa sürede barışa ve olumluluğa dönüşecektir.

Bu bilgiler ışığında, umarım sizlere faydalı olabilmiş ve hepimizin ortak bakacağı bir pencere yaratabilmişimdir.

Sevgiyle,
Şuh-i Fidan


52 comments:

 1. Merhaba, sizi yeni keşfettim ve takibe aldım 70. üyenizim. bana da beklerim. Beğeneceğiniz blogum var. http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nilgün Hanım Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim ilginiz için. Bende sizi takibe aldım, sevgilerimle...

   Delete
 2. Paylaşımınız için tesekkur ederim...beslenme tablosundaki saatler biraz kafami karıştırdı ornegin gece muhallebi o gününde bebeği uyandıracak mıyız ? Biraz acemi bir anneyim de :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gözde Hanım Merhabalar,

   Bu benim oğlum için yaptığım örnek bir beslenme tablosu idi. Bizim yatış-kalkış saatlerimiz, öğle-akşam yeme zamanlarımıza göre ayarlanmıştı. Sizde öğünler arası vakitleri göz önünde bulundurarak, kendi uyku ve yemek saatlerinize göre adapte edip, kendi bebeğiniz için yeni bir besin tablosu hazırlayabilirsiniz. Her bebek bir olmuyor, her şeyleri değişiyor, şimdiden kolaylıklar gelsin. Sevgilerimle....

   Delete
 3. 6. AYDAN itibaren kahvaltıya başlanır demişsin fakat beslenme tablosunda kahvaltıya yer vermemiş sin ne zaman kahvaltı öğününe başladınız ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Öncelikle bu çooook geç cevabım için ne olur kusuruma bakmayın. İkinci bebekten sonra anca yazmaya tekrar geri dönebildim. Kahvaltıya kimi doktorlar 6. ayda başlatmaya izin verseler de kimileri eğer bebek anne sütünü iyi alıyor ve kilo almaya da devam ediyorsa kahvaltıyı biraz daha geçe bırakabiliyorlar. Örneğin ilk oğlumda 5 aylıkken başlamıştım ama ikinci oğlumda 6,5 aylıkken yeni başladım. Geç oldu biliyorum ama inşallah sizin gibi sorusu olan diğer arkadaşlara faydalı olabilmişizdir. Sevgilerimle Fidan...

   Delete
 4. Mrb benim de bir kizum var 5aylik yemege katsi cok istahli iyi esilmis minik parcalar halinde elimle yedirsemde surekki bogazina takiliyor korkudan baslayamiyorum ne yapmaliyim

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fatma Hanım merhabalar, öncelikle sizden de çoook ama çoook özür dilerim sorunuza geç cevap verebildiğim için. İkinci bebeğimden sonra tekrar yeniden yazmaya anca başladım. Ama belki sizin gibi sorusu olan diğer annelere yardımcı olması açısından şöyle bir önerim olabilir ki; bebek eğer red ediyor ve yemek yemek istemiyorsa bu süreçte ona da saygı duyup, belki katı gıdaya geçişi bir süre ertelemek gerekebilir. Ya da daha sulu kıvamda ve hafif bir şeylerle (yoğurt, pirinçli muhallebi gibi) katı gıdaya geçiş süreci yumuşatılabilir. Hatta kaşık biberonlar var onları da deneyebilirsiniz. Aklıma gelenler bunlar... Tekrar kusura bakmayın. Sevgilerimle...

   Delete
 5. Mrb benim de bir kizum var 5aylik yemege katsi cok istahli iyi esilmis minik parcalar halinde elimle yedirsemde surekki bogazina takiliyor korkudan baslayamiyorum ne yapmaliyim

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fatma Hanım merhabalar, öncelikle sizden de çoook ama çoook özür dilerim sorunuza geç cevap verebildiğim için. İkinci bebeğimden sonra tekrar yeniden yazmaya anca başladım. Ama belki sizin gibi sorusu olan diğer annelere yardımcı olması açısından şöyle bir önerim olabilir ki; bebek eğer red ediyor ve yemek yemek istemiyorsa bu süreçte ona da saygı duyup, belki katı gıdaya geçişi bir süre ertelemek gerekebilir. Ya da daha sulu kıvamda ve hafif bir şeylerle (yoğurt, pirinçli muhallebi gibi) katı gıdaya geçiş süreci yumuşatılabilir. Hatta kaşık biberonlar var onları da deneyebilirsiniz. Aklıma gelenler bunlar... Tekrar kusura bakmayın. Sevgilerimle...

   Delete
 6. Merhaba gidan hanım öncelikle bilgiler için teşekkürler. Sormak isteğim 4. Günde mama ile birlikte muahhlebiye başlangıç diye belirtilmiş bunu Nasıl yapaağız. Bira aşağıda 200 ml su 2 tatlı kaşığı pirinç unu ılıdıktan sonra 6 ölçek mama diye yazılmış bu mu demektir. Bunu biberonla mı vereceğiz o saatte başka türlü verilmez diye düşünüyorum

  ReplyDelete
  Replies
  1. Evet Elif Hanım'cım aynen 200 ml su-6 ölçek mama-2 tatlı kaşığı pirinç unu demek. Pirinç unu ile suyu önce ocakta kaynatıp muhallebi kıvamına getirdikten sonra ılıtıp içerisine 6 ölçek mamayı ilave ediyorsunuz ve muhallebi kıvamında olduğu içinde kaşık ile veriyorsunuz... Bunları cevaplamakta çoook geç kaldım ne olur kusuruma bakmayın. İkinci bebeğimle birlikte bloguma da girip bakma imkanım olmadığından yeni yeni dönebiliyorum bazı sorulara cevaben. Belki sizin gibi sorusu olan diğer arkadaşların işine yarar ama inşallah... Sevgilerimle Fidan...

   Delete
 7. Merhabalar benim kızıma bütün bu belirttiğiniz gıdalardan tattirdim. Kızım altı aylık bu arada.ama belli bir duzenimiz yok. Nasıl bir sistemle verebilirim acaba? Bir fikriniz var mı?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar, aslında ilk başlarda özellikle de alıştırma döneminde bebeği çok da zorlamamak ve aslında onun düzenine uymak gerekiyor. İlla her şeyi saatli ve kurallı vermek zorunda değilsiniz. Uyku düzeni ve gün içi uyku saatlerini dikkate alarak bu programı kendinize adapte etmekte fayda var. Bazen meyve,yoğurt vs saatleri kaçabiliyordu bizde de. Artık ne kadar uygulayabilirseniz o ölçüde faydalı. Zaten zamanla bir düzene girecektir. Geç cevabım için çok özür... Sevgilerimle Fidan... Hatta şimdiki durumu da bildirirseniz, sizin gibi olan annelere de bu durumu nasıl aştığınıza dair kılavuzluk etmiş olursunuz. Haberlerinizi bekliyoruz... Tekrar sevgilerimle...

   Delete
 8. Bu arada şimdiye kadar gördüğüm en düzenli tablo. Sadece muhallebiyi tattirmadim kızına. Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkür ederim Sevgili Roni :) Sağlıkla ve mutlulukla kalmanız dileğiyle... Çok çok sevgiler...

   Delete
  2. Çok teşekkür ederim Sevgili Roni :) Sağlıkla ve mutlulukla kalmanız dileğiyle... Çok çok sevgiler...

   Delete
 9. Cevabinizi cok uzun sure bekledim ara ara baktim yazdiniz mi diye. Umudumu kesmisken uyku tutmayinca bi bakasim geldi. Tesaduf cevabinizi gordum ve sevindim:)bu arada Şu ana kadar bebegime kahvaltı hiç vermedim. Çorbayı da bi kaç defa demedim hoşlanmadı. Meyve yoğurt muhallebi anne sütü ve mama vermeye çalışıyorum.benim bebeğim ilk doğduğu günden beri aşırı gazlı bi bebekti. Su içmeye bile fırsatım yoktu diyebilirim. Çok huysuzdu. Süt um yeterli değildi biberon almadı.mamayi kasikla vermeye çalışiyordum. Su an hala yanından beş dakika bile ayrilamiyorum. Vee (biraz da benim aşırı ilgilenmemle:) ) su an yedi ayina girecek ve yedi bucuk kilo oldu.sizce nasil?Bebeğim doğduğundan beri çok zor bi bebek. Her aşaması beni çok zorluyor. Dusunuyorum da annelik gerçekten çok zor bazı zamanlarda bunu yapmaya hayatta dayanamam dediğimiz şeyleri yapmaniz gerekiyor. Bu arada sizin ve sizin araciliginizla bütün annelerin anneler gününü kutluyorum. Hepiniz birer meleksiniz benim gözümde. Ve bana verebileceğimiz öneriler varsa zevkle dinlerim. Ciddiye alınmak güzel şey:) teşekkürler...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Roni Hanım yeniden merhabalar. Benimde bebeğim 7 ay 1 haftalık. Üzülmeyin kahvaltı konusunda aynı şeyleri yaşıyoruz. Bizimki de pek yemiyor ancak bu aralar çözümü tereyağında yumurta yaparak içine de biraz peynir (tuzsuz lor)koyarak yedirmeye çalışıyoruz. Tam buğday ekmek ile de destekleyebilirsiniz. Bir de böyle deneyin. Sevmediği şeyleri bir kaç gün ara vererek yeniden deneyin. Çorba gibi değil de püre gibi deneyin mesela.Kilo konusuna da takılmayın hiç. Sağlıklı ise, keyfi yerinde ise üzülmeyin hiç. Benimki de 7,600 gr. Aramızda pek fark yok. Boyu uzuyor ise bu bile bir çok Dr tarafından geçerli sayılacak bir şey. Gelişim geriliği olmadığının ispatı. Maalesef her bebek bir olmuyor. Sizin gibi zorluk çeken pek çok anne biliyorum ama hepsi de zamanla durumun düzeldiğini söylüyorlar. Azıcık daha sabır. Ama lütfen kendinize de zaman ayırın siz de çok kıymetlisiniz ve sizden bir tane daha yok bu dünyada. Hep çok özelsiniz, bir şeyler yapın, kahve için, gezin dolaşın ve hatta bebekle yapın bunları. Emin olun ikinize de çok iyi gelecek. Bu arada kutlama için çok teşekkür ederim sizin de geçmiş anneler gününüz kutlu olsun. Gene aklınıza ne takılırsa çekinmeden yazın lütfen... Umarım faydalı olmuştur. Sevgilerimle 💕 💕 💕

   Delete
  2. Roni Hanım yeniden merhabalar. Benimde bebeğim 7 ay 1 haftalık. Üzülmeyin kahvaltı konusunda aynı şeyleri yaşıyoruz. Bizimki de pek yemiyor ancak bu aralar çözümü tereyağında yumurta yaparak içine de biraz peynir (tuzsuz lor)koyarak yedirmeye çalışıyoruz. Tam buğday ekmek ile de destekleyebilirsiniz. Bir de böyle deneyin. Sevmediği şeyleri bir kaç gün ara vererek yeniden deneyin. Çorba gibi değil de püre gibi deneyin mesela.Kilo konusuna da takılmayın hiç. Sağlıklı ise, keyfi yerinde ise üzülmeyin hiç. Benimki de 7,600 gr. Aramızda pek fark yok. Boyu uzuyor ise bu bile bir çok Dr tarafından geçerli sayılacak bir şey. Gelişim geriliği olmadığının ispatı. Maalesef her bebek bir olmuyor. Sizin gibi zorluk çeken pek çok anne biliyorum ama hepsi de zamanla durumun düzeldiğini söylüyorlar. Azıcık daha sabır. Ama lütfen kendinize de zaman ayırın siz de çok kıymetlisiniz ve sizden bir tane daha yok bu dünyada. Hep çok özelsiniz, bir şeyler yapın, kahve için, gezin dolaşın ve hatta bebekle yapın bunları. Emin olun ikinize de çok iyi gelecek. Bu arada kutlama için çok teşekkür ederim sizin de geçmiş anneler gününüz kutlu olsun. Gene aklınıza ne takılırsa çekinmeden yazın lütfen... Umarım faydalı olmuştur. Sevgilerimle 💕 💕 💕

   Delete
 10. merhaba fidan hanım yazını okudum ve cok beqendım cok basit ve yönlendirici bir yaplaşım olmus benımde 5.5 aylık bir kızım wr anne sütü içmedi devam sütü ile beslenioruz bir aya yakın bir süredir öqlen meyve veriyorum bu hafta yoqurda baslicaz ins bir kaç sorum olucak size:)
  muhallebi ölçüsü belitmişssinz 5.5 aylık kzım içinde aynı ölçüyü mü kullanmalıyım 200ml su 2 tatlı kaşığı pirinç unu ile mi hazrlamalıyım?
  birde sebze puresi için patates havuç pirn demissiniz birde not dusmussunuz zayıf ise bir kasık birmik die sebzelerin yanında ya pirinc yada irmik mi olucak yoksa ikiside mi ?
  simdiden tsk ederim cevabınızı beklıor olucam ona göre ek gidaya önderliğinizde baslayacaqım :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar Öykü Hanım, muhallebi için istediğiniz ölçüyü kullanabilirsiniz, tabii bu belirttiğim ölçüyü de. Ancak burada belirleyici olan şey aslında bebeğinizin iştahı. Eğer iştahlı bir bebekse belirttiğim ölçüde de yiyebilir. Fakat başlangıç için bu ölçüden fazlasına geçmek ancak çocuk doktorunuzun kontrolünde olmalıdır. Sebzelerin yanında ya pirinç yada irmik olacak. Yani zayıfsa siz sadece sebze püresi içerisinde irmik ekleyin.
   Hayırlısı olsun, umarım siz ve bebeğiniz bu süreci sağlıklı ve mutlu bir şekilde atlatabilirsiniz.

   Sevgilerimle...

   Delete
 11. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 12. Merhaba bebeğim 4.ayına girdi ve doktorumuz 5.ayin içinde ek gıdaya geçilir dedi çünkü mama ile besleniyor anne sütü bir ay kadar verebildim. Tabi şimdi telaş ve heyecan başladı nelwr verebilirim hangi saat araştırıyorum. Sizin örnek tablonuz beş aylikken kullansam bebek için uygun mudur.çok tsk ederim ve bundan sonra sizi bende takip edicem.en başta anne sütü alamayan bebekler için insanların baskısı ile ilgili düşüncenize aynen katılıyorum ve aynı baskıyı yaşadım. Tsk ederim cevabınızı bekliyor olucam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar Sevgi Hanım, benim tablomu ek gıdaya geçtiğiniz an itibariyle kullanabilirsiniz. Tabii doktorunuzun yönlendirmesiyle de kendiniz günlük rutinleri birleştirerek yada adapte ederek bu tablo aracılığıyla da uygulayabilirsiniz.
   Anne sütü gerçekten başlı başına inceleme konusu ve hakkında konuşulacak bir dünya şey var. Ancak nasıl ki bebeğin cinsiyetini bile bizler belirleyemiyorsak ve bazı şeylere bazı noktalarda nasıl ki müdahale edemiyorsak ve Allah'ın takdirine sığınıyorsak, bu konuda aynen böyle bir şey. Evet her şeyi denedikten sonra olmuyorsa olmuyor ve o saatten sonra pek de yapacak bir şey yok.
   Hayırlısı olsun bu arada, umarım siz ve bebeğiniz için güzel ve sağlıklı başlayacak olan bir ek besin süreci geçirirsiniz.
   Ayrıca çok memnun oldum güzel görüşleriniz içinde...
   Sevgilerimle,
   Fidan

   Delete
 13. Merhaba bebeğim 4.ayına girdi ve doktorumuz 5.ayin içinde ek gıdaya geçilir dedi çünkü mama ile besleniyor anne sütü bir ay kadar verebildim. Tabi şimdi telaş ve heyecan başladı nelwr verebilirim hangi saat araştırıyorum. Sizin örnek tablonuz beş aylikken kullansam bebek için uygun mudur.çok tsk ederim ve bundan sonra sizi bende takip edicem.en başta anne sütü alamayan bebekler için insanların baskısı ile ilgili düşüncenize aynen katılıyorum ve aynı baskıyı yaşadım. Tsk ederim cevabınızı bekliyor olucam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar Sevgi Hanım, benim tablomu ek gıdaya geçtiğiniz an itibariyle kullanabilirsiniz. Tabii doktorunuzun yönlendirmesiyle de kendiniz günlük rutinleri birleştirerek yada adapte ederek bu tablo aracılığıyla da uygulayabilirsiniz.
   Anne sütü gerçekten başlı başına inceleme konusu ve hakkında konuşulacak bir dünya şey var. Ancak nasıl ki bebeğin cinsiyetini bile bizler belirleyemiyorsak ve bazı şeylere bazı noktalarda nasıl ki müdahale edemiyorsak ve Allah'ın takdirine sığınıyorsak, bu konuda aynen böyle bir şey. Evet her şeyi denedikten sonra olmuyorsa olmuyor ve o saatten sonra pek de yapacak bir şey yok.
   Hayırlısı olsun bu arada, umarım siz ve bebeğiniz için güzel ve sağlıklı başlayacak olan bir ek besin süreci geçirirsiniz.
   Ayrıca çok memnun oldum güzel görüşleriniz içinde...
   Sevgilerimle,
   Fidan

   Delete
  2. Merhaba iyi akşamlar bugün doktorumuz 10 gün sonra ek gıdaya geçebilirsiniz dedi kahvaltı verebilirsin dedi 6.aydan sonra başlanıyor galiba bu arada bebis 5.ayına girecek benim düşüncem 6.aya kadar daha önce size söylediğim gibi tablonuz dan faydalanmak sonra 6.aya giricem inş. Sizden öğrenmek istediğim kahvaltıya nasıl verdiniz ilk etapta hepsini karistirip biraz muhalefet kıvamında mi hazırladınız beni bir telaş sardı biraz da heyecan sürekli araştırmalar yapıyorum Çok tsk ederim görüşmek üzere

   Delete
  3. Merhaba iyi akşamlar bugün doktorumuz 10 gün sonra ek gıdaya geçebilirsiniz dedi kahvaltı verebilirsin dedi 6.aydan sonra başlanıyor galiba bu arada bebis 5.ayına girecek benim düşüncem 6.aya kadar daha önce size söylediğim gibi tablonuz dan faydalanmak sonra 6.aya giricem inş. Sizden öğrenmek istediğim kahvaltıya nasıl verdiniz ilk etapta hepsini karistirip biraz muhalefet kıvamında mi hazırladınız beni bir telaş sardı biraz da heyecan sürekli araştırmalar yapıyorum Çok tsk ederim görüşmek üzere

   Delete
  4. Sevgi Hanım Merhabalar,

   Öncelikle telaşlanın ama telaşlanmayın da demek istiyorum. Telaşlanmayın çünkü siz rahat olduğunuz müddetçe süreç çok daha basit ve keyifli ve hatta eğlenceli geçecek, telaşlanın ama telaşınız tatlı telaş olsun ki, severek ve heyecanla bebişin ilk deneyimlerini yaşamak keyifli olsun.

   Ben kahvaltıyı doktorumunda tariflediği şekilde yani muhallebi kıvamında verdim. Ama nasıl muhallebi, ilk zamanlarda biraz sulu daha sonra alışmaya başladıkça ve yaklaşık 1-2 ay içinde de daha koyu kıvamlı vermeye başladım. Çünkü bebeğinizin çiğneme refleksi henüz gelişemediğinden ve ağzına tadımlayacağı ilk ek gıdayı çok katı (kahvaltıyı ) verdiğinizde eskilerin tabiri ile tıkız olup ağızlarında kalıyor ve sonrada hiç bir şey yemek istemiyorlar. O yüzden hani evlerde de yaparız ya muhallebi yaparken, ilk an daha sıvı ve sonra kaynamaya başlayınca koyulaşır ya işte tam o kaynama anında ve koyulaşmadan önceki kıvamında ilk olarak başlarsanız, rahat edersiniz. Aksi takdirde biraz zaman alabilir, kahvaltılara alışması.

   Valla hem eğlenceli, hem zevkli hem de oldukça heyecan verici zamanlar bunlar. Bir külfet gibi düşünmeden günlük, anlık ve taze tüm ek gıdaları bebeğe sunabilmek ve o anı onunla beraber yaşamak inanın keyfine doyulmaz bir çok anı sunuyor size.

   Kahvaltılara 6. ayda başlanıyor genelde doktor tavsiyesi ile oluyor eğer ekstra bir durum yoksa.

   Şimdiden hayırlı olsun.
   Mutlu ve keyifli bir hafta ile beraber size kolaylıklar diliyorum.

   Sevgilerimle...
   Fidan

   Delete
  5. Fidan hanim muhallebiyi bazıları mamayi normal hazırlayıp onun içine bir kaşık pirinç unu koyup pisiriyorlar sonra ilitip kaşıkla veriyorlar siz muhallebiyi pişirip toz mamayi direk içine attiniz galiba ikisi de olur mu bir de ben sma 1 mama kullanıyorum 20 gündür inş önümüzdeki pztesi başlıcam bende hazırlıklar tamam gibi tsk ederim

   Delete
  6. Fidan hanim muhallebiyi bazıları mamayi normal hazırlayıp onun içine bir kaşık pirinç unu koyup pisiriyorlar sonra ilitip kaşıkla veriyorlar siz muhallebiyi pişirip toz mamayi direk içine attiniz galiba ikisi de olur mu bir de ben sma 1 mama kullanıyorum 20 gündür inş önümüzdeki pztesi başlıcam bende hazırlıklar tamam gibi tsk ederim

   Delete
  7. Sevgi Hanım,
   iki türlü de hazırlayabilirsiniz. Mesela ben bir oğlumda pirinç ununu kavurup muhallebiyi hazırlayıp, sonra formül mama koyuyordum, ikinci oğlumda suyu ılıtıp hipp marka organik pirinçli unlu karışımı koyup sadece karıştırıp hazırlıyordum. Eğer siz direkt pirinç unu yapacaksanız, kavurup, muhallebi haline getirip yapın yada hipp marka organik pirinçli alıp, suyu yada anne sütünü benmari usülü ısıtıp, içine bu kaşık mamasını ilave edip verin. Ayrıca 6. aydan itibaren 2 numaralı ek mama (formül mama) kullanılıyor. Ek mamayı da revize etmeniz gerekecek. Yani SMA 2 kullanmanız gerek....

   Sevgiler...
   Fidan

   Delete
  8. Merhaba yine ben
   Bizim 5.ayımiz bitiyor 7 gün sonra inş ben sizin tablonuzu dikkate alarak ek gida ya başladık şimdi bizdeki problem kizim pure sevmiyor sebzeyi vermek istediğim zaman kaşığı gördüğü an ağzını kitliyor bende biraz daha sulu verdim bir tık daha iyi yedi diyebilirim.ikinci sorun yoğurt yüzünü eksitiyor.yaptığım recel den koydum meyve rende yapıp koydum aynısı ağzını kitledi oyun yaparak yine de 6.7 kaşık verdim.meyve puresi iyi iki meyveyi karistirip veriyorum.biz bu sorunu nasıl çözebiliriz.kahvaltıya geçince ne yapıcaz bilmiyorum bu durum da. Ayrıca gece muhallebi yapıyorum. Diğer saatler mamaya devam.saygilar

   Delete
  9. Merhaba yine ben
   Bizim 5.ayımiz bitiyor 7 gün sonra inş ben sizin tablonuzu dikkate alarak ek gida ya başladık şimdi bizdeki problem kizim pure sevmiyor sebzeyi vermek istediğim zaman kaşığı gördüğü an ağzını kitliyor bende biraz daha sulu verdim bir tık daha iyi yedi diyebilirim.ikinci sorun yoğurt yüzünü eksitiyor.yaptığım recel den koydum meyve rende yapıp koydum aynısı ağzını kitledi oyun yaparak yine de 6.7 kaşık verdim.meyve puresi iyi iki meyveyi karistirip veriyorum.biz bu sorunu nasıl çözebiliriz.kahvaltıya geçince ne yapıcaz bilmiyorum bu durum da. Ayrıca gece muhallebi yapıyorum. Diğer saatler mamaya devam.saygilar

   Delete
  10. Sevgi Hanım Merhabalar,

   Öncelikle hayırlı uğurlu olsun 6.ay :) Sırayla gidecek olursak;
   *** Eğer sebzeyi püre gibi yemiyorsa çok zorlamayın. Yapılabilecek bir kaç şeyden biri, püre yerine haşladığınız sebzeleri tek tek parça parça vermek. Bizim ki de dahil olmak üzere bazı bebekler kaşık mamalarında sıkıntı çekebiliyorlar, açıkçası biz çözümü tane tane minik minik ağzına vererek, kendisinin yemesini sağlayıp, başarılı olmuştuk. Eğer bu da kurtarmazsa bir kaç gün sebzeye ara vererek, sonra yine püre (ki içinde irmik, pirinç vs. de olabilir, ezip verebilirsiniz.) yada yine tane tane vermeyi deneyebilirsiniz.
   *** Yemeklerde ağzını kapıyor ve yemek istemiyorsa bir kaç oyun, şaklabanlık yada oyuncak ile kandırmaca yaparak yedirebilirsiniz ancak gene de zorlanıyor ve yemiyorsa çok da üstelemeyin derim, çünkü bu sefer külliyen mamalardan soğuyabiliyorlar.
   ***Eğer sulu seviyorsa sebze çorbası gibi yapıp, blendırdan geçirerek pürüzsüz bir hale getirerek, hatta belki yerse içine tam buğday ekmek de ufalayarak verebilirsiniz bence.
   ***Yoğurdu kendiniz mayalayın. Kesinlikle hazır yoğurt yok. Ancak buna rağmen ekşi oluyorsa ya mayanız ekşidir, değiştirin ki doktorlar marketlerde satılan bebekler için üretilmiş babymix marka yoğurtlarla ve günlük pastorize sütlerle yoğurt mayalamayı öneriyorlar daha sağlıklı ve ekşi olmayacaktır yoğurdunuz böylece.
   *** Öncelikle ve tekrar yine belirtmek isterim ki, reçel,bal,şeker bebeklerde kesinlikle ve kesinlikle 1 yaşına kadar yasak... Hatta bazı doktorlar 2 yaşı bile savunuyor. Reçel yerine pekmez verin 1 çay kaşığı ile başlayın, 6. ayın sonunda 1 tatlı kaşığına kadar çıkabilirsiniz ancak bunun dışında başka bir şey kullanmak kesinlikle yasak.
   ***meyve püresinde de doktorumuz aslında meyvelerin tadını ayrı ayrı alabilmesi için tüm meyveleri karıştırmaktansa tek tek ve her gün ayrı bir meyveyi tattırarak vermeyi bu sefer daha uygun gördü. bence de mantıklı isterseniz böyle de deneyebilirsiniz, örneğin bir gün şeftali, bir gün muz, bir gün kayısı,....
   ***gece muhallebilerine devam edin.
   *** artık ek gıdaya başladı havalar da sıcak bol bol su vermeyi (kaynamış,dinlenmiş) unutmayın.
   *** emziriyorsanız anne sütüne kesinlikle aksatmadan devam edin. ya da formül mama kullanıyorsanız aynen devam edin.
   *** bebeğin üzerine gidip, çok da zorlamayın, dediğim gibi bu sefer tamamen reddetmesin mamaları... zaman zaman ara vererek ve deneme yanılma yoluyla ve ona da saygı duyarak ve aslında en önemlisi de sabır göstererek devam edin.

   Sevgilerimle,
   Fidan

   Delete
 14. Merhaba Fidan hanimcigim
  Oglum 5 ay 10 gunluk ve dislerimiz daha dogrusu dis etlerimiz canimizi cok yakiyor, istahimiz cok azaldi ve bir hafta onceye kadar anne sutu ile beslerken, dr 90 ml gunde iki kez mama onerdi. iki hafta once de kucuk kucuk ek gidaya basladik... Yogurt, meyve suyu, puresi vs... Muhallebi... Fakat oglum kabiz oldu mamadan. Kiyamam dun fitil verildi ve rahatladi. Kunde iki cay kadigi saf zeytinyagi veriyorum... Sizin tavsiyeniz de olabilir mi. Tesekkurler

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar Katniss Hanım. Eğer dişleri çıkıyorsa eminseniz, günde 2 kere sabah ve akşam yemek-süt sonrası diş etlerine dentinox bebekler için olan jelden küçük bir mercimek tanesi kadar alıp, masaj yaparak uygulayabilir ve diş etlerini rahatlatabilirsiniz. bu zamanda iştahının da gitmesi çok normal çünkü sıkıntıları büyük.

   Doktorunuz neden ek mama önerdi onu anlayamadım. Yani kilo alması mı az, boyu mu uzamamış yada bir başka sıkıntısı mı var onu bilemedim, o yüzden bu konuda yorum yapmam doğru olmayacaktır ancak hiç bir zaruriyet olmadığı sürece anne sütünden şaşmamak en doğrusudur.

   Ek gıda döneminde de kabız olması oldukça doğal. yoğurt veriyorsanız eğer marketlerde satılan bebekler için olan babymix markası altındaki yoğurttan alıp, yoğurdunu kendinizin mayalaması. Bu maya prebiyotik içerdiğinden bağırsak hareketlerini düzenleyecektir. Bir de bu dönemde doktorumuz maflor önermişti. GÜnde 5 damla ve 1 kez. Siz de doktorunuza danışarak verebilirsiniz. Zeytinyağı da bir çözüm ama bence bu denemelerden sonra. Ayrıca doktorlar 10 güne kadar olan kabızlıkları da onaylıyorlar. Her seferinde müdahale bağırsakları da tembelleştireceğinden hemen çözüme geçmek yerine biraz beklemenizde de fayda var. Bu arada zeytinyağını ocakta biraz ılıttıktan sonra verin ki, asidi biraz kaçsın, yoksa ham zeytinyağının asit oranı yüksek olduğundan dolayı bebeğe zarar vermesin.

   Nacizane tavsiyelerim bunlar, gene bir sorun olursa lütfen yazmaktan çekinmeyin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   Sevgilerimle...
   Fidan DUMAN

   Delete
  2. Mafloru en fazla 5 gün devam ettirip, kesmeniz gerekecektir. Ancak dediğim gibi mutlaka bir doktor onayı alıp, kullanın.

   Bilginize...

   Delete
  3. Cok tesekkur ederim :-) bebebim az kilo almisti o ay bu yuzden mama destegi dedi ama vermiyorum. Su an daha iyi sanki istahimiz bir tik daha. Yogurdu evde mayaliyorum dediginiz yogurdu kullanacagim. Bizim dis etlerimiz kabardi deli gibi elini agizia aliyor ve alabildigi her seyi. Calgel kullaniyorum cok zorda kalirsam. Bu arada oglum bes bucuk aylik ama daha 6.850 gr. Kilosu az diye bunu soyledi doktor. Ama ben ilk reglimi olmustum gecen hafta dogum sonrasi ve o hafta beni hiiic emmedi diyebilirim bu hafta icinde de kilo kaybetti dogal olarak. Simdi eski duzene yakiniz. Sanirim hormonal degisim sutun tadini etkiliyor. Ki asla erken gecmek istemiyorum mamaya. Neler yapiyorum bi bilseniz; rezene anason isirgan otu caylari, en az Uc lt su, humama cay, bulgur, marul, dereotu... İnsallah bebegim saglikla alir kilolaeini ve tumm bebisler. Sizinkileri Allah bagislasin :-) simdi sabah anne sutu arada yogurt-meyve puresi anne sutu anne sutu gidiyoruz, muhallebi sevmedi cok uzuldum sanirim saf zeytinyaginin kokusu agir geldi bu arada ben de hic sevmedim o kokuyu muhallebide:-) iki corba denemem de husran direk turkuruyoruz ve guluyoruz biraz bekleyip tekrar verecegim. Her turlu destege acigim sevgiler bu arada ben Aysegul.

   Delete
  4. Merhabalar Katniss Hanım, dediğim yoğurdu maya yerine kullanarak, yoğurdunuzu mayalayın. Kiloya takılmayın pek fazla. İlk başlarda benimde yaptığım hataydı. Eğer bebeğiniz sağlıklı,huzurlu ve mutlu ise inanın kilo bir kıstas değil. Regl dönemlerinde genelde anne sütünde bir azalma olabiliyor, bu kimisinde bir kaç gün kimisinde bir hafta olabiliyor. Sizinle bir alakası yok tamamen bünye ile alakalı ancak emmesi yada reddetmesi hem hormanal bir değişim hem de istediği gibi bir süt akışının olmamasından da olabilir. Ama bu kısa sürecek olan bir durumdur, merak edip endişelenmeyin. Bol bol anne sütünü arttıran şeyler yiyip için, bununla ilgili youtube fidan duman kanalımda bir videomda var. fidan_duman instagram hesabımda çok güzel anne sütünü arttıran bir çay tarifimde var. muhallebiye zeytinyağı koymayın ama. muhallebi sadece pirinç unu-su-formül mama yada hipp marka organik pirinçli mama ve anne sütü hazırlanmalı. İçinde başka bir şey olmasına gerek yok. Eğer böyle de yemezse cam rende ile meyve rendelenerek de verilebilir ama başka bir şeye gerek yok.
   Şu kuralı unutmayın. Bebekleri yemeleri için zorlamıyoruz. Onlara da saygı durup, anlayışla karşılıyoruz.
   Her zaman bir kaç gün ara verme kuralını unutmuyoruz. Gene olmadı o gıdayı zenginleştirecek ilave tatlar veya başka alternatifler deneyerek sunuyoruz.
   Kendinizden düşünün sevmediğiniz bir yemeği, sürekli birileri ağzınıza tıkıştırsa siz ne yaparsınız?
   Siz rahat olun, sakin olun, mutlu olun ki bebekte sizin sayenizde mutlu olsun, çok düşünüp çok takılmayın bu konulara. Biraz akışına bırakıp,anın keyfine varıp, tadını çıkartın.
   Amin dediğiniz gibi Rabbim bütün çocukları ailelerine bağışlasın...
   Sevgilerimle...

   Delete
 15. Ozur dilerim kabizlik icin ise kayisi aldim alistirarak artiracagim

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tabii ki de deneyin. Başka bir şey tavsiye edeyim. Muz verin. Bildiğimiz yanlışlardan biridir aslında muz. İshal olan kişilere verildiği bilinir aslında ama asıl olarak kabızlı olanlara iyi gelir. Muz da deneyin bakın göreceksiniz. Üzerine de biraz su içirin. Bekleyin :)

   Delete
 16. Merhaba Nasılsıniz biz 6.ayımiza girdik kahvaltıya yavaş yavaş başladık bir gün yese birgün yemek istemiyor ayrı ayrı denedim tatlı tuzlu karıştırmadan yemedi daha önce karıştırarak vermiştim biraz yedi diğer öğünler devam fakat yoğurdu bir kaç gündür vermiyorum pek sevmedi biraz araverip denicem kahvaltı için puf noktalarınız varmı acaba bu arada kizim 0n gün oldu altı ayına girdi kilosu 7.100 Enson boyu 68cm sizce nasıl doktor gayet iyi dedison olarak demir ilacı verdi aile hekimi kan gibi onun haricinde monovit damla kullanıyorduk demir ilacı gün aşırı kullanıyorum kabiz olmasından korkuyorum sbana bu konularda tekrar yardimci olursaniz sevinirim çok tsk ederim

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sevgi Hanım merhabalar yeniden,

   Kahvaltı konusunda da dediğim gibi bir kaç günlük aralar vererek, hem muhallebi kıvamında hem de parça parça yedirmeyi deneyin. Çok zorlamayın daha yeni 6. aylık bebek zaten. Alışması zaman alabilir ve ilk başta yadırgayabilir çok normal. Sadece yumurtanın sarısından tuzsuz tereyağı içine de tuzsuz peynir veya lor karıştırarak omlet gibi kahvaltıda verebilirsiniz yada pankek yapıp içine şeker yerine çok az pekmez koyarak da verebilirsiniz.

   Bence de kilo ve boy gayet iyi. Demir ilacını da doktorunuzun dediği şekilde ve miktarda vererek kullanın ve D vitamini takviyesini de unutmayın. Kokrmayın kabız olmaz kolay kolay, olsa bile dediğim gibi yaparsanız işin üstesinden gelirsiniz diye düşünüyorum.

   Sevgilerimle,
   Fidan

   Delete
 17. Merhaba iyi bayramlar diliyorum temmuz ayindan beri birseyler sormamisim☺suan kizim 7 aylik son bir haftaya kadar kahvaltı sebze çok iyi yiyor du akşam olunca muhallebi yada ek gida Kaşık maması meyveler karistirip veriyorum. Şimdi kahvaltı yapmak istemiyor aynı şekilde sebze çorbası bunları görünce ağzını kitliyor aglamaya başlıyor mama veriyorum içiyor ne yapacağımı şaşırdım diş ten mi diye düşünüyorum ama daha çıkamadı biraz kabarık damak lari keyfi gayet iyi yuvarlanmaya basladi destekli oturabiliyor sesler çıkartıyor çok şükür ama iştahsızlık basladi ne yapabilirim tsk ederim görüşmek üzere

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sevgi Hanım yeniden Merhabalar, Öncelikle bu geç geri dönüşüm için çok özür dilerim. Biliyorsunuz genelde aksatmadan cevap veriyorum ancak yeni bir işe girdim ve onun için epey zamandır uğraşıyorum. Hala sorunuz geçerli mi bilemiyorum ama kısaca durumu özetlemem gerekirse; anladığım kadarıyla dişleriniz geliyor olabilir ve hatta ben cevap verene kadar çıkmış bile olabilir :) İştahsızlık, huzursuzluk çok muhtemel diştendir. Bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonları da akla gelebiliyor ki ayrıca kız bebeklerde de sıkça görülen bir durum. Eğer huzursuzluklar sürerse, en kısa zamanda bir çocuk doktoruna da başvurun derim. Sevgiyle kalın. Saygılar Fidan.

   Delete
  2. Merhaba verdiginiz bilgilerden dolayi cok tskr ederim. Kizim 5 temmuz 2016 dogumlu bu ayda ek gidaya geceriz diye düsünmüstüm ama doktorumuz gecirmedi 1 ay daha beklememizi söyledi kizimin hazir olduğunu düsünüyorum herhangi bi sorunumuz yok sükür ama ek gidaya baslamadik 1 ay sonrasi gec olmaz mi anlayamadim ilk bebegim ve kafam cok karisti bu arada anne sütü almiyoruz bizde sadece gece 00.00da bi defa emiyor o kadar benim icin düsünceniz cok önemli tskr ederim iyi geceler

   Delete
 18. Merhabalar doktorumuz bize yavaş yavaş tattırmaya başla dedi yoğurtla başladık 5ay bitti diyebilirim ama desteksiz oturamıyor yazmışsınız ki desteksiz oturunca başlanır ek gıda nasıl oluyor bu işler anlamadım oğlumun yedinci aydan önce desteksiz oturabileceğini sanmıyorum

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar,
   Öncelikle çok geç geri dönüşüm için özür dilerim. Sanırım şimdi bebeğinizin 6.ayı da bitmiştir. Aslında size cevap yazmıştım ama sanırım bir bağlantı hatası ile iletilmemiş, normalde gecikmeden bir kaç gün içinde cevaplıyorum aslında. Dediğinizde haklısınız. Normalde desteksiz oturma 6-7. aylar gibi başlıyor,ki zaten doktorlarda tam da bu zamanda ek gıdaya başlatıyor bebeklerimizi. Ancak bazı durumlar söz konusu ki, 4-6 aylar arası da ek gıdaya erken başlayan ve desteksiz oturabilen bebekler olabiliyor, tıpkı sizin bebeğiniz gibi. Bu durumda yapılabilecek en güel şey, yarı oturur yarı yatar bir pozisyonda, bebeğin soluk borusunu açık tutacak ve rahat bir şekilde yemek yemesini sağlayacak şekilde, ev tipi ana kucaklarından yardım alınabileceği gibi, yeni çıkan mama sandalyelerine eklenen, desteksiz bebekler için yarı yatar pozisyonda yemek yiyebilmelerini sağlayan mama sandalyelerinden de faydalanabilir. Ama şunu söyleyeyim ki, çok basit bir şekilde, hiç bir harcamada yapmadan 1-2 yastıkla bebeğin arkası desteklenerek de yarı oturur, yarı yatar bir pozisyonda yine aynı konumu sağlayarak yemek yedirebilirsiniz. Yeni mama sandalyesi alacaksanız, yada araştırma yapıyorsanız, mama sandalyeleri ile ilgili yazdığım öneri ve tavsiye yazımı da okumadan geçmeyin derim. Sevgiyle ve afiyetle kalın...
   Fidan DUMAN

   Delete
 19. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete