Monday, 9 February 2015

Erkek Bebekler Ne Zaman Sünnet Ettirilmeli?

Merhabalar,


Haftanın ilk yayına sünnet farz'dır deyip, sünnetle başlayalım dedim :) Başlıktaki soruya benim şahsi cevabımda "HEMEN". Sende mi hemen yaptırdın derseniz maalesef hayır ama keşke hemen olsaymış dedim çoğu kez. İlk çocuk olması münasebeti ve aile büyüklerinin de ilk torun olması sebebiyle, artık siz deyin kıyamamaktan mı?, çok küçük olmasını bahane etmekten mi?, toz bile konduramamalarından mı?, batıl inançlardan mı?, yada büyüklerin bile aman daha hemen doğar doğmaz sünnet mi ettirilir? el alem, akraba , hısım ne der? gibi aptal saptal düşüncelerinden midir? nedir? bilmem ama o günlerde kendime başta eşimde olmak üzere, diğer aile bireylerini dinliyor olmaktan dolayı çok kızıyordum. 

Doğmamış çocuğa don biçmek diye bir laf vardır, işte bizimki de o hesap, ortada fol yok yumurta yokken, önceden herkesin bu denli kendini yaptırmamaya hazırlıklı olması açıkçası beni düşündürüyor fakat o dönemlerde gücümün herkese savaş açmaya yetecek kadar olmaması, ilk anne oluşun verdiği acemilikler ve uykusuz geçen geceler, halet-i ruhiye bozukluklarıyla buna gerçekten de gücümün olmamasıydı. Şimdiki aklım olsa, kesinlikle 3 ay 1 hafta beklemez, hemen yaptırırdım.

                     

Ha diyeceksiniz ki, 3 aylıkken bile yaptırabilmiş olman gene bir mucize. Çocuk hala daha küçük, nasıl kabullenildi. Onu da şöyle açıklayım; benimle arasında bir kaç ay olan doğum yapmış bir tanıdığımız, hemen bu işe kalkışmış bu da Emre'yi benimde ara gazımla, gaza getirmiş ve biz büyüklere emrivaki yaparak, hastaneden günü bile almış ve bu işi yaptırmaya karar vermiştik. 

Ama bir eksisi vardı ki bu işin, o da malesef artık narkoz almama ihtimalinin olmamasıydı. Yani 3 aylık bir bebeğin, hareketli oluşu, durmama ihtimaline karşı malesef, hiç bir şey ilk doğumdaki gibi olamayacak ve biz maalesef, 3 aylık bir bebeğe eser miktarda da olsa narkoz aldıracaktık. Ha bu saatten sonra hangi yaşta olursa olsun, bu narkoz etkisi hep olacaktı, o sebeple ne kadar erken ve eser miktarda o kadar iyi diye düşünerek, oğlanı sünnet ettirdik.

Gelin size sünnet fotoğraflarından bir kaç tanesini de göstereyim. O gün bütün hastaneyi bu beyefendiliği, soğukkanlılığı ve sessizliğiyle etkilemiş olan ve sanki 3 aylık bir bebek edası ile değil de, 30 yaşındaki bir adamın duruşuyla kendini herkese hayran bıraktıran Ali Kerem'e....


21.03.2013 Oldu da Bitti MAŞALLAH :):):)


Tabii, hastane ismi ve doktor adı vermekten kesinlikle çekinmeyeceğim ki, ben çok memnun kaldım, başkaları neden kalmasın !!!

Medipol Mega Bağcılar Hastanesi'nde Çocuk Cerrahisi Yrd. Doç. Dr. Halil Suat Ayyıldız Bey'di bizi sünnet eden. Çok şükür sorunsuz bir şekilde atlattık. Kendisine de ve nezdinde hastaneye de çok ama çoook teşekkür ederiz. Bir gün bile sürmedi hastaneden çıkışımız. Sabah 8'de işlemlere başladık, 9'da Ali Kerem ameliyathaneye girdi, 10'a geliyordu çıktı ve öğlen 12-1 gibi de biz hastahaneden ayrıldık. Tabii önümüzdeki 1 hafta antibiyotik kullandık, bir kaç gün pansumanlarımız oldu ama sonrasında sorunsuz bir şekilde atlattık bu süreci de...

Şimdi gelelim erken dönemde sünnet olmanın faydalarına;
 • Çocukluk çağındaki idrar yolları enfeksiyon riskini %90 oranında azaltır,
 • Penis kanseri riskini azaltır,
 • Sağlıklı büyümeye katkı sağlar,

Şimdi de gelelim, bu konudaki uzman görüşlerine;
Sünnet, yapılacak kişinin yaşına bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılmalıdır. İlk üç ayda çocuklar hareketsiz olduğundan lokal anesteziyle yapılabilir. Üç aydan sonra her yaş grubunda genel anestezi altında uygulanmalıdır. Sünnetin, her yaşta uygulanabilecek bir işlem olmakla birlikte oluşabilecek psikolojik travmaların ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi için doğumdan sonraki ilk iki yıl içerisinde yapılması daha uygundur. (http://www.sabah.com.tr/saglik/2014/05/20/sunnet-dogumdan-sonra-iki-yil-icinde-yapilmali adresinden alıntıdır.)
Ayrıca gene ülkemizde Sağlık Bakanlığı'nın çıkardığı bir uygulama ile çocukların 2-6 yaş arası sünnet ettirilmemeleri, cinsel gelişimleri ve psikolojik olarak da gelişimleri açısından önemli olduğunu ve bu sebeple de bu kurala uyulması gerektiğini savunmaktadır. 


2–4 yaş arası çocukların zorunlu olmadıkça sünnet ettirilmemesi, 1 yaşını da geçmiş çocukların ise sünnet ettirilmesi için 6-7 yaşının beklenmesi gerektiğini ifade eedilerek; 
''Çocuğun erken sünnet edilmesi idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskini azaltıyor. Sünnetsiz çocukların idrar yolu enfeksiyonuna sünnetli olan gruba oranla 8 ile 15 kat fazla yakalandığı gösterilmiştir. 400 bin erkek bebek üzerinde yapılan çalışmalarda idrar yolu enfeksiyonu oranı sünnetsiz çocuklarda yüzde 7, sünnet olan bebeklerde ise yüzde 0,7 olarak bulunmuştur.'' (http://www.ntv.com.tr/arsiv/id/24960036/  sitesinden alıntıdır.)
Şahsen deneyimlemiş biri olarak bende çok geç kalmadan çocuğunuzu sünnet ettirin diyorum. Sonradan çocuğun daha çok bilinçlenmesi, sünnetin bir travma olması, psikolojik bazı sorunları beraberinde getirmesi ve her şeyden önemlisi bir erkek çocuğu olarak bir uzvunu sanki kaybediyor gibi bir endişeye kapılması ileriki, dönemlerde daha büyük sorunlara yol açabiliyormuş. Ne gerek var, hiç bir şeyden haberi olmadan ve hiç hatırlamadan bu olayı ortadan kaldırmak varken, bir sürü badire atlatmaya....

Sevgilerimle,
Şuh-i Fidan

6 comments:

 1. Hayırlı vede geçmişler olsun...
  Ne iyi yapmışsınız erken yaptırmakla...
  Bende doğumdan hemen sonra yaptırmadığıma bin pişman olanlardanım. Biz 8 yaşı bekledik ne yazık ki ve derdi tasası da geçmek bilmedi... Üstüne birde pipimde pipim nağmeleri :)
  Tekrar geçmiş olsun

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sevgili Oytun'la Hayat Merhabalar, öncelikle çok teşekkür ederim temennileriniz için. Bende birilerine ışık tutabilmek ve başımdan geçen hikayeyle aslında bu konuya dikkat çekerek, çoğumuzun yaptığı hataları başkalarının da yapmasını engellemek amacıyla yazdım. İnşallah bu konuda hem gerekli medeniyet seviyesine erişebilir, hem de daha da çok bilinçlenip, çocuklarımızı erken yaş dönemlerinde bu sıkıntılardan kurtararak, kazanabiliriz. Değerli paylaşımınız içinde tekrar teşekkürler...Sevgilerimle Fidan.

   Delete
 2. hayırlı olsun. çok iyi yapmışsınız.
  nedir o öyle eski adetlerdeki düğün yapayım da şanım yürüsün diye çocuğa travma yaşatmalar??
  hiç anlamadan olmuş bitmiş.
  zaten küçükken acı da duymuyormuş pek.
  umarım herşey iyi gider sizin için.
  geçmiş olsun..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Narçelen Hanım çok teşekkür ederiz. Gerçekten acı da hissetmiyorlar, zaten anne sütü ile de beslendiklerinden hem çabuk iyileşiyorlar, hem de acıyı emerek zaten unutuyorlar... İyi dilek ve temennileriniz için teşekkür ederim. Sevgilerimle...

   Delete
 3. Merhaba geçmiş olsun. ücretlendirme olarak bilgi verebilirmisiniz acaba buralar hastane arayışı içerisindeyim de

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gamze Hanım Merhabalar,

   Çok teşekkür ederiz. Şuan için ücretlendirme vermem mümkün değil, 2 yıl geçti üzerinden, fiyatlar nedir bilmiyorum. Hastane olarak Türkiye Hastanesi'ne de bakın eğer İstanbul'da yaşıyorsanız. Orada Dr. Cem Kara var. Memnun kalırsınız. Bir de bu hastaneye bakın isterseniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir... Sevgiler...

   Delete