Wednesday, 5 August 2015

Hayatıma ve Ruhuma Renk Katan En Güzel Meditasyon "MANDALA" Üstelik Eli Kalem Oynatan "HERKES" bunu yapabilir.

Merhabalar,

Geçenlerde sosyal aktivitelerin peşinde dolaşırken ve her geçen gün biraz daha ağırlaşmaya devam ederken, hamileliğimin 26. haftasında yaşımın 30.unda HappNest Ulus'un etkinliklerinin içinde "Mandala" eğitimine rastladım. Aslında çoğu kez duymuştum, ancak ne felsefesine ne de kendisine bu kadar yakın olacağımı tahmin etmeden bir kez dahi olsa merakımı gidermek ve işin içine girmek istedim. Hemen kayıt yaptırdım ve sabırsızlıkla 8 Temmuz gününün gelmesini bekledim.

Açıkçası nasıl yapılır?, Felsefesi nedir? Eğitmen Aslıhan Aksun nasıl birisidir? Türlü soru işaretleri ile gittiğim bu etkinlikten büyülenmiş bir şekilde ve müthiş bir arzu, heves, istek, içimde durdurulamayan bir enerji, daha kuvvetli hisler ve  en önemlisi de büyük bir HUZUR'la 2 saatin dolmasına üzülerek geri döndüm.


Neler mi oldu bu 8 Temmuz Akşamı gelin size bir anlatayım, iştahınızı da kabartayım :))

Önce "MANDALA" nedir? derseniz, şöyle açıklamak isterim :


Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.Genel olarak mandala,şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır.
Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir. Hinduizm'de Siva ve Sakti'nin kozmik dansını, Budizm'de Buda Diyarını veya Buda'nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.
Budizm'de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.
Mandala Çeşitleri
1.Mistik Mandala
2.Geometrik Mandala
* Bu bilgiler wikipedia internet adresinden alınmıştır.

Peki neden yuvarlak?

Çemberin ortası doğum olarak belirlenmekte ve "Bindu" ismiyle anılmaktadır. Sırayla ve belli aralıklarla çizilen çemberlerde hayatı temsil etmektedir. Çember olmasının altında yatan bazı ana sebepler şu şekilde özetlenmeye çalışılmıştır:
1. Dünyanın, güneş,ay ve çiçek göbeklerinin yuvarlak oluşu
2.Mağara döneminde sözlü iletişimin olmadığı zamanlarda yapılan çizimlerin çoğunun yuvarlak olması
3. Doğa Olayları (Girdap, hortum, su dalgası yayılması,...)
4. Çoğu vücut hattımızın yuvarlak olması
5. Huzur verici olması
6. Göz bebeklerimizin bakış açısı gereği yuvarlak olması gibi gibi sebeplerle ağırlıklı olarak ve işin özünde çember-yuvarlak halkalar tercih edilmiştir.

Mandala Ne İle Bağlantılı?

Tasavvufla bağlantılıdır. (Mikro ve Makro Kozmoz ve manyetik güç ile bağdaşır. Dönmede buradan gelir.)

Meditasyon ile bağlantılıdır. Meditasyon=Konsantrasyon 

Şifalanma ile bağlantılıdır. Eski inanışlarda ciddi sağlık sorunları yaşayan kişiler için kendi adlarına veya kendilerinin yaptıkları çizimlerle bu hastalıktan kurtulma adına şifa için niyet edilerek yapılan mandalaların o hastalığa şifa olduğuna inanılır ve sürekli göz önünde tutularak, şifalanmayı sağladıklarına inanılırmış.

Peki Kim Bunu Nasıl ve Ne Zaman Keşfetmiştir?

Araştırmaların çoğu 1800 'lü yıllarda "Carl Gustav Jung" u işaret etmektedir. Carl Gustav Jung 1875-1961 yılları arasında yaşamış, İsviçreli psikiyatrdır ve aynı zamanda analitik psikolojinin de kurucusudur. 

"Jung tam bir birlik ve bütünlüğün çeşitli kültürlerde defalarca rastlanılan bir sembol olan bütünleşme çemberi (mandala) ile temsil edilebileceğini söylemiştir. Mandala, bireyin bilinçli veya bilinçdışı bütünselliğinin simgesidir. Mandala meditasyonda, dikkati merkezde yoğunlaştırmak için kullanılan bir çizimdir. " der.

Jung'ın en beğendiğim sözü ile bu konuyu özetlemek istiyorum:

" Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur, içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder." Daha ne olsun, en güzel tespit en güzel bakış açısı ile özetlemiş her şeyi Sevgili Jung. Bu arada onu tanımayanlar ve felsefesini bilmeyenler varsa, bence bir inceleyin derim. Bu sayede keşfettiğim Prof. Jung ve hayata bakış açısı, insanlar üzerindeki yaklaşımı beni kendisine müthiş etkilettirdi ve yorumlarına bayıldım.

Kimler Mandala Çizebilir?

Ben eli kalem tutan herkes diyorum, Sevgili Aslıhan Hocam, çöp adam bile çizemeyenler diyor. Yani kıssadan hisse herkes çizebilir. Yeter ki, bir heves uğruna başlayıp, bir kaç karalamadan sonra bırakmak yada bırakılmak olmasın amaç. Çünkü bu; ilk başlarda bir karmaşa gibi gözükse de aslında kendi içinde bir düzen barındıran, gün geçtikçe sizi de içine çeken ve belli bir süre sonra dış çevre sesleri ve ortamdan, hatta kafanızdaki problemlerden, üzüntülerden, mutsuzluk ve problemlerden sizi uzaklaştıran ve bir an kendi içinizde kendinizi arayıp bulmaya çalıştığınız bir şekilde içine çekiyor sizi. Tabii siz ne kadar istikrarlı ve kararlı olursanız, ne kadar şifalanmaya niyetlenirseniz, o oranda daha güzel sonuçlar çıkıyor ortaya.


Aslında mandala ile ilgili bir çok çizimi ayrıca çinilerde, kanaviçe ve dantellerde, tezhip modellerinin de çoğunda görebilmeniz mümkün, tek fark isimlerinin ve yöntemlerinin (yani kullanılan malzemelerin) farklı  olmasından dolayı bu isimleri almış olmalarıdır.

Mandala Ne İle Yapılabilir?

Öncelikle tabii ki de kağıt kalem, yardımcı bir cetvel ve pergelle başlayabilirsiniz. En pratik ve en yaygın kullanılan yöntem budur. Bunların dışında bitkilerle (peyzaj alanı düzenlemeleri, bahçe düzenlemelerinde görsellik amaçlı), taşlarla ve kumlarla çalışarak bu desenleri ve şekilleri elde etmeniz mümkün. 

Nasıl Çizime Başlanır?


Çizime önce sıklık ve aralıklarını kendinizin iç güdüsel olarak belirleyeceği aralıklarla iç içe geçecek şekilde daireler çizilerek başlanır. Sonra dairelerden tam merkezden geçecek şekilde çift sayılarla örneğin;4,6,8,10,12,14,20,,... gibi gibi dilimlere bölümlendirmeler yaoılır. Burada esas ve önemli olan bu bölmelerin- rakamların çift sayı olmasıdır. Sonra ister her bir dilimi kendi içinde, isterseniz de 2 yada 3 dilimi birleştirerek, çizimlerinize ve desenlerinize başlayabilirsiniz.


Şimdi Gelelim Beni Bu Güzel Yola Sokmaya Çalışan Aslıhan Aksun'a? Kimdir? ve Neler Yapar?

İstanbul, 1975 doğumlu. 90’lı yıllarda oyunculuk ve çeşitli sektörlerde Pazarlama ve Satış üzerine deneyim kazanmış, 20 yıla yakın Bilişim sektöründe Pazarlama ve Satış tecrübeleri olan, aynı süreçte çeşitli felsefeleri incelemek üzere (Aktif Felsefe) Yeni Yüksektepe Kültür Derneğine üyesi olan naif bir bayan. Farklı kültür ve felsefeleri incelerken en çok Hint ve Tibet felsefesinden etkilenen, İçsel yolculuğunda mistizm ve spritüel duygularla beslenirken 2008 yılında Berlin’de Paco ile tanışıp, hayatını değiştirmiş bir kadın. Paco'nun Türkiye’ye gelme kararı alması ve radikal bir kararla bilişim sektöründen ayrılıp Paco ile birlikte MANDALA SANAT adı altında bir stüdyo kuran Sevgili Aslına Aksun, Üstat Paco’nun enerjisi ve öğretisi ile meditasyon amaçlı Mandala çizimleri yapmaya başlamış, 7 yıldır çizim yapan, sadece felsefesini anlatmak yerine artık eğitmenliğini yaparak tekniğini de öğreten ve içinden geldiği gibi, kendinden de veren ve vermeye devam eden açık gönüllü, alçak gönüllü ve zarif bir bayan. Çeşitli atölyelerle anlaşmaları olan hem büyüklere hem de küçük çocuklara eğitimler veren, kurumsal firmalara da "Stresle Baş Etme Yönetimi" gibi eğitimleri veren ve her yaşa her kategoriye uygun mandala ile şifalanma, meditasyon, huzur sağlayan bir eğitmen.

Bunlarda kendi çizimlerinden bir kaç örnek;Bir de burdan ve onun kendi ağzından dinleyin her şeyi: 

* Bu arada video youtube'dan ilk defa benim tarafımdan görüntülenen ve en taze/yeni yüklenmiş, benim de yeni keşfettiğim bir videodur. Ağzınıza sağlık Hocam :):):)Şimdi de gelelim benim Mandala Çalışmalarına;

Sevgili Aslıhan Aksun ile İlk Dersimiz;
                              
Her şeyimiz hazır, şimdi can kulağıyla dinlemedeyiz...


Bir kaç desen çalışması örneği...

Ve sonuç:İlk MandalamBu ilk dersten sonra tatil denemelerim;


2. Mandalam


3. Mandalam


4.Mandalam

22.07.2015 Sevgili Aslıhan Aksun ile 2. Eğitim Dersimiz ve Bu Derste Başladığım MandalamVe bu mandalanın en başından beri geçirdiği süreçler...


Ve benim 2.derste başlayıp, evde bitirdiğim son Mandalam;

Evet, ben bu güzel meditasyonla ve huzurla tanıştıktan sonra sizlere de dilim döndüğünce bir şeyler anlatmak istedim. Ben yapamam, nasıl yaparım gibi duygulara lütfen kendinizi kaptırmayınız efendim ve bir adım atarak Sevgili Aslıhan Aksun Hocam'la tanışınız diyerek sizlere şiddetle öneri de bulunabilirim. Kafanız rahatlayacak, sıkıntı ve streslerinizden uzaklaşacak, problemlerinize yenik düşmekten kurtulacak ve gerçekten denilen üzere mandala ile o "AN " ve "AN'DA" kalarak tüm hayatınızdaki dengesizliklerden uzaklaşacaksınız. En önemlisi de eserleriniz dünyada tek olacak ve siz bir yaptığınızı bir daha asla yapamayacaksınız. Neden mi ? Elinizin hassasiyeti, titreşimi, girdiğiniz frekans, düşünceleriniz ve o "an"ın içinde bir daha ne kadar ve nasıl kalacağınız bilinmeyip, aynı düzeni yeniden sağlayamayacağınız için. Onun için eserleriniz tek ve sizlerde tek ve çok özelsiniz. Ve kendinizi daha da özel hissetmek için bedeninizi ve hislerinizi bu güzel, hiç bir masrafı olmayan, pahalı ve özenti içeren hobilerinizden ayrı tutarak, bir trend gibi düşünüp, nitelendirmeyerek, hatta Mandalayı son dönemlerde çok gündeme getiren boyama kitaplarından boya yapmak gibi bir düşünceye girmeden çok basit ve sadece iç huzurunuzla, kendiniz çizerek ve boyayarak, bir parça kendi dünyanızdan dışarı çıkarak, daha da mutlu olmak ve şifalanmak için kesinlikle yapın derim. 

Gelin biraz hem kulağınızı hem de içinizi şenlendirin;


2 comments:

 1. Hazır çizilmişleri boyamak bile bana zevk veriyor ki çizmek çok daha zevklidir eminim.
  Eren, ada ve ben birlikte mandala yaparken harika zaman geçiriyoruz.
  Bazen üçümüz bir mandala nın farklı yerlerini boyuyoruz ve belki de en çok ben zevk alıyorum :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Süper... Aslında İlknur'um bir de işin içine girip, felsefesiyle çizsen valla müptelası olabilirsin. Çektikçe içine seni çekiyor... Şimdilerde vakit zaman gözler oldum, oğlan uyusa da, ay şu şöyle olsa da bunu böyle yapsamda oturup, çizmeye başlasam diye... Çok zevkli çoookkk... Öpüyorum kocaman hepinizi de .... Çizmeye de boyamaya da devam diyorum :):):)

   Delete