Thursday, 6 August 2015

Sütünü Nasıl Alırdın Minik Bebeğim? Emzirme Haftası Tüm Anneler İçin Kutlu Olsun... Bol Bol Emzirin !!!

Merhaba,

Bu yazıyı yazmak beni gerçekten çok mutlu ediyor. Neden mi? "Emzirmek", bir kadın ve anne için bundan daha güzel ve daha doğal ve daha hissiyatlı bir şey olabilir mi?. Daha öncede bu konuyla ilgili çeşitli yazılarım vardı ancak bugünün daha doğrusu bu haftanın önemi sadece ülkemizde değil tüm dünyada eş zamanlı olarak kutlanıyor olması ve insanların bu konuda toplu eylemler düzenleyerek park, bahçe ve tüm alanlarda emzirme eylemleri başlatmaları gerçekten çok hoş ve onurlandırıcı diye düşündüğümden ve bazı şeyleri hatırlatmak adına tekrar yazmak istedim.


Dün Sevgili Ayşe Arman'ın Hürriyet'te yayımlanan yazısını okudum da... (http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/emzirmeyi-erotikle-tirmek-bir-erkek-salakl_29729215 ) Kendisi de ne kadar güzel anlatmış yaşadığı duygularla birlikte emzirmenin kıymetini ve önemini... Aynen şu ifadeleri kullanıyor yazısında;Tabir ve tarif edilebilecek en güzel dille ve ağızla yazmış. Ben de aynı duygu ve düşüncelerle tüm annelerimizin ve emziren annelerin "Emzirme Haftası"nı kutluyorum. Dilerim nice nice haftalar, yıllar ve daha çoğunluklar görürüz bu konuya destek veren ve uygulayan annelerle...

Bu haftayı yaşarken; akla ilk gelen sorulardan bir kaçı da şunlar oluyor: "Peki siz bebeğinizi mahrem emzirenlerden misiniz?" "Yoksa ulu orta onun karnını doyurmak için şartlar ne olursa emzirenlerden misiniz? "


ABD'li fotoğrafçı Dorothea Lange, iki dünya savaşı arasındaki Büyük Buhran döneminde göçmen anne Florence Owens Thompson'ı bu kareyle ölümsüzleştirmişti, 1936

Roma mitolojisine göre Roma şehrinin kurucuları Remus ve Romulus, bir ırmağa bırakıldıklarında dişi bir kurt tarafından emzirilirler. Bu mitin işlendiği bir bronz heykel...

Time dergisi, 3 yaşındaki oğlunu emziren Jamie Lynne Grumet'i kapağına taşımıştı.


Brezilyalı top model Gisele Bündchen, çalıştığı sırada çocuğunu emzirdiği fotoğrafı instagramdan paylaşmıştı. Holywood'dan pek çok anne de emzirme konusunda öncü oldular. Angelina Jolie onlardan biri..

                                          


Arjantinli politikacı Victoria Donda Perez de geçtiğimiz günlerde parlamentoda oturduğu sırada kızı Trilce’yi emzirdi.

Gwen Stefani

Miranda Kerr

ABD’li oyuncu Olivia Wilde


Alicia Silverstone


Maggie Gylenhall

Pink

Selma BlairEn sevdiğim fotoğraflardan biri. Ben buna bayıldım, ne kadar güzel düşmüş objektife bu kare...

***Tüm fotoğraflar http://www.cnnturk.com/fotogaleri/saglik/anne-bebek/en-carpici-emzirme-fotograflari?page=25 adresinden alınmıştır.

Şimdi gelelim benim cevabımı merak edenlere; bunu karar verecek olan bizleriz diye düşünmediğimden başlıktan da anlaşılacağı üzere "Sütünü Nasıl Alırdın Minik Bebeğim?" diyerek tamamen kararı, yeri ve zamanı ona bırakmanın uygun olacağını düşünerek bende yurt dışında Alcazar Bahçeleri'nde, El-Hamra Sarayı'nın içinde İspanya'nın meydanında, hatta Sinogagta ve Kiliselerin çoğunda emzirmiş biri olarak "Bebek Nerede İsterse Orada" diyorum. 

Hal böyle olunca ülkenin durumu da malum olunca, yine Ayşe Arman'ın ifade ettiği gibi, " Kimse kızmasın ama erkeklerin çoğunun kafası bu emzirme işine basmıyor. Daha doğrusu emziren memeyle, cinsel organ olan memeyi ayıramıyorlar... " (http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/emzirmeyi-erotikle-tirmek-bir-erkek-salakl_29729215 ) tamda cuk yerine oturuyor. Böyle olunca da aslında kutsal bir görev yapan anneyi başkalaştırarak, toplumumuzdaki bazı man kafalar kendi kafalarında anneyi apayrı bir yere koyuyorlar ve kadını sadece cinsel bir obje gibi gördüklerinden, sanki sadece ev bu işin ibadethanesi gibi gözüküyor.

Ne diyeyim şimdi hepimizin açıkça gördüğü bu duruma karşı...

Newyork'ta yaşasak kadınlara 1994 yılında tanınmış olan; kadınların istedikleri yerde ve istedikleri zaman emzirebilme hakkına yasal olarak sahip olurduk. Ama biz çok gelişmiş ulusların ve açık görüşlü insanların içinde yaşayamadığımız için, geleneksel olarak bu hak elimizden alınıyor olsa gibi gözükse de ben yine de bir şeylere tutunmak istercesine sizleri de "Anneler, karar sizin değil, "Bebeğinizin"" diyerek, bir çağrıda bulunuyor ve tüm görüşlere inat "Sütünü Nasıl Alırdın Bebeğim?" sloganıyla bunun ülkemizde de yaygınlaşması için sizlere çağrıda bulunuyor ve desteklerinizi bekliyorum. Ne demiş atalarımız zamanında, birlikten kuvvet doğar.

Bu vesileyle ayrıca sizlerle birlikte paylaşmak istediğim bir konuyu yeniden gündeme getirerek, uzun zaman önce başlatmış olduğum "anne sütü" ile ilgili araştırmalarıma yön vermek, hepimizin bilgi birikimi ve deneyimlerinden faydalanmak adına hazırlamış olduğum ve sadece 2 dakikanızı alacak olan anketime bir davet çağrısında yeniden bulunmak istiyorum.

Ankete bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz;
http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=1&surv=6efaea2286bd4c1286376f3eece7d34a 

Ayrıca belirtmek isterim ki; bu tarafımdan yayımlanacak olan "Anne Sütü" ile ilgili blog yazıma altlık oluşturması ve anne sütü ile ilgili bilinmesi gereken bazı gerçeklere dikkat çekmek için tasarlanmış bir anket olup, hiç bir ticari amaç ve kaygı güdülmeksizin tamamen araştırma amacıyla oluşturulmuştur.

Kıssadan hisse, Emzirme Haftası tüm anneler için kutlu olsun. Bol bol emzirin, kafayı başkalarının dediklerinden, düşündüklerinden çok, bebeğinize yorun ve onun sesine, davranışlarına kulak verin.

Hepinizi kocaman ve sevgiyle öpüyorum...
Sevgilerimle...

Şuh-i FidanNo comments:

Post a Comment