Friday, 28 April 2017

Çocuğum için Hangi Mama Sandalyesi'ni Almalıyım?

Selam,

Yine ben ve bu sefer bambaşka bir konu... Tam da bu konu üzerine bir ürün geliştirmiş, sonra da patentini almış ve hatta şimdilerde de satışını yapan biri için mama sandalyesi ne olursa olsun, yeter ki bebeklerin karnı doysun sloganımla sizlere MAMAPED'i bir kez daha hatırlatayım (MAMAPED marka olarak da ürün olarak da tamamen benim tasarımım bir ürün olup, tanıdıktan ve kullanmaya başladıktan sonra bırakamayacağınız bir ürün olacak. daha detaylıca incelemek isterseniz buyurun tık tıkkkk....) ve ardından da mama sandalyesi seçimi konusundaki görüşlerimi yazayım istedim. 


Ali Kerem'de başlayan acemilik dönemini üzerinden atmış ve Mazhar'la devam eden mama sandalyesi maceramızda ilk deneyimden sonra ne kadar da anlamlı ve yerinde bir karar verdiğimizi anlayan bir anne olarak şimdi sizlere durumu şöyle özetlemek isterim.

Bebeklerde katı gıdaya geçiş en erken 4 aylıkken başlayıp, zamanı beklediğinde 6 ay ve sonrasında devam eden bir süreç olarak değerlendirildiğinde, 4-6 aylık arası bebeklerin daha tam destekli ve kendi kendilerine de oturamadıklarını da düşünürseniz;

1. Alacağınız mama sandalyesi, bir çok pozisyon alabilir, istenirse hafif eğimlendirilebilir yada yatırılabilir olmalı,

2. Mama sandalyesi oturak kısmında olmazsa olmazlardan en önemli şey, bebeğinizi yada çocuğunuzu düşmeye karşı koruyacak olan güvenlik kemerlerinin olması. Her şeyi atlayın ama bunu atlamayın lütfen...

3. Bir diğer önemli güvenlik unsuru da; mama sandalyesinin ayaklarının sağlam, dengede ve iyi bir şekilde yere bastığından emin olun. Bebeğiniz yada çocuğunuz biraz daha hareketlenince kendini geri atmak isteyecek, sallanacak, mama sandalyesinden kalkma çabalarına girecek ve bu süreçte mama sandalyesinin dengede ve ayaklarının üstüne sağlam basıyor olması oldukça önem kazanacak.


4. Yerden yüksekliği sizin seçiminize göre ayarlanabilir olmalı (neden bu önemli, bebek yemek yerken sizinde masaya oturmanıza gerek kalmadan, isterseniz salon koltuğunda bile oturup, yemek yedirebileceğiniz seviyede mama sandalyesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yada bebek yemek yemeye başlayınca yemek masanın seviyesine göre mama sandalyesinin de seviyesini ayarlayabilmeniz için...)

5. Mama sandalyesi tepsisinin ayrı bir parça olarak yerinden çıkıyor ve yıkanabiliyor olması da yine ayrı bir avantaj, hemen yıkayıp temizleyebiliyorsunuz.

6. Mama sandalyesi oturak kılıfının muşamba yada plastik olmaması, koton ve kolay çıkarılıp yıkanabilir kumaş olması önemli, bebekleri bu tarz plastik kılıflar oldukça terletiyor ve konforsuz oluyor.

7. Ön masa tepsisinin geniş olması da istediği gibi döke saça yemesini sağlıyor hem de daha çok çeşit yiyeceği koyma imkanı tanıyor.

8. Ön masa tepsisinin üzerine şu meşhur mama sandalyesi oyuncaklarının kolay adapte edilebilmesi için, tepsinin bu yapıya uygun seçilmiş olması... (aksi takdirde tıpkı telefonlarda olduğu gibi, telefonunuzun modeline uygun kapak ve kılıf bulamamanızla aynı hüsranı yaşıyorsunuz :) Mizansen yapıyorum :):):))

9. Bütün bunları sağlayan ve aşırı uçuk fiyatlarla baş etmeyen tüm mama sandalyeleri kabulümüzdür. Lütfen ilk çocuk, tek çocuk diye paraya kıyıp, sırf marka diye pahalılarını alma yoluna gitmeyin, yani altı üstü mama sandalyesine oturacak, Ferrari'ye binmeyecek çocuğunuz...

10. Genelde mama sandalyelerinin oturak kısmının altında bebek yada çocukların ayaklarını koyması için bir basamak gibi bir şey yapıyorlar. Bence bu da düzmece, şimdiye kadar bizimkiler bir kere bile koymadılar ayaklarını, ayakları sandalyeden sallana sallana yemek yiyorlar.

11. Yeni trend mama sandalyelerinde genelde altına bir sepet, arkasına bir şeyler koyup, yine ticaret mantığıyla yüksek fiyatlara satmaya çalışıyorlar. Lütfen böyle şeylere kanmayın. Hiç bir işe yaramıyor o koydukları sepet-raf-göz yada her neyse emin olun.

12. Ön tepsisinin üzerine bardak koymak için hafif çıkıntılı yapılan bir bölmeye de gerek yok bence. Bu da sizi yanıltmasın, zaten yaptıkları bu çıkıntı ne işe yarıyor henüz anlayabilmiş değilim, bardak devrilecekse gene deviriliyor. Ayrı ve derin bir göz gibi yapılsa bence daha iyi iş görürmüş ama gereksiz. Sırf bu var diye fazla para verip, almayın diye söylüyorum.

13. Mama sandalyesinin açılıp, kapanabilir olması da duruma göre tartışılır, eğer mutfağınız çok küçük ve yeriniz yoksa, tabii ki de açılır-kapanır olanları işinize yarayacaktır. Ancak böyle bir sorununuz yoksa, mama sandalyesi ile işiniz bittikten sonra depoya kaldırırken küçültmekten başka bir işe yaramayanları da almayın derim. Çocuk her yemekten sonra kapa, yemek yerken aç, bence kullanışsız ve de konforsuz.

14.Mama sandalyesinin üzerinin kılıfla kapatılabiliyor olması da sizi de yanıltmasın. Ev içi kullanımlarda böyle bir şeye gerek yok. Depoya saklarken de büyük bir çöp poşetine sarıp, kaldırırsanız, emin olun bir şey olmuyor.

 

Sanırım yeterince ve detaylıca bir anlatım olmuştur. İkea tipli mama sandalyelerini erken dönemde kullanım için önermiyorum çünkü bu yukarıda saydığım ana özelliklerin hiç biri yok. Ancak çocukluk dönemine geçişte ve genelde restoranlarda anı kurtarmak için ve de çok ucuz olduğu için kullanılıyor. Biz Ali Kerem'de kullanamadık bu mama sandalyesini, hediye olarak gelmişti zaten. Sonrasında isim vermeyim ancak yukarıdaki özellikleri sağlayacak bir mama sandalyesi aldık. Hem Ali Kerem'de kullandık hem de Mazhar'da :)

Diğer bir hususta eskiden dışarı çıktığımızda, mama sandalyelerinin o mevcut ve kötü durumunu görünce Chicco'nun portatif mama sandalyesinden edinmiştim ve her yere onu taşıyordum. Ancak MAMAPED'le birlikte piyasaya sürdüğüm mama sandalyesi oturak ve masa kılıfları ile de bu yüke bir "SON" verdim. Şimdi sadece ağırlığı ortalama 100 gr olan kılıflarımı yanımda taşıyorum ve her yerde ve de tüm mama sandalyelerine uyumlu olması sebebiyle de tüm mama sandalyelerinde bu kılıfları kullanarak temiz, hijyenik ve güven içinde çocuklarıma yemek yedirebiliyorum.

Çok çok sevgiyle, mutlulukla ve bebeklerinizin iştahı yerinde kalın.... 

Fidan DUMAN

No comments:

Post a Comment