Monday, 29 May 2017

Bebek Arabası Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler !!! Bu Yazımı Okumadan Bebek Arabası Almaya Gitmeyin Derim...

Evettt...

Hazır bebek ve çocuk ürün tavsiyeleri ile gidiyorken, en baba kalemi de unutmayayım dedim ve sizler için deneyimlerimi yeniden bu yazıyla paylaşayım istedim.

Bu yazıyı yazarken çok eğlendim ne yalan söyleyeyim, ama çok faydalı bilgi var içinde okumadan ve okutmadan geçmeyin derim. Şimdi aşağıdaki fotoğrafa bakınca aklıma neler neler geldi;


"Baksana şu bebek arabasına, ne kadardaaaa güzel...."
"Arabam şekil,önümden çekil"

Hepimize olmuyor mudur, alış-veriş merkezinde, bir parkta yada bir yerlerde yemek yerken yanımızdan geçerken gözümüze çarpan, endamlı, şaşalı arabaları, biran için gözümüzde büyütüp, kendi arabamızı küçük gördüğümüz, daha az havalı ve şekilsiz bulduğumuz olmuyor mudur? Kabul edelim oluyor. Elbette oluyor, iyi de arkadaş araba var araba var. Birine veriyorsun 500 TL öbürü istiyor 5.000 TL. İkisi arasında ne fark mı var? İnin inin azıcık aşağıya, yazının en ortasında tam da bu konuya girdim... 

Aslında başlangıçta önemsiz gibi gözüken, alış-veriş listelerinde son sırayı takip eden, genelde de dört gözle birinden bize de bir araba kalsa da onu kullansak denilen bir araçtır :) Ve hatta çoğu zaman şu cümleleri de duyarsınız:

Annelerden;

"Dur daha çocuk azıcık ele avuca gelmeden ne bebek arabası"
"Kızım önce şu eksiklerini tamamla, bebek arabası en son..."
"Ohooo ona sıra gelene kadar şunu aldın mı? Bunu yaptın mı?"
"Bekle bak Ayşe Hanım'ın torunu büyüdü artık, seninki de arabaya binecek zamana gelene kadar ,onlar zaten onu kullanmaz, isteriz, alırız onlardan"

Taze Babalardan;" Bebek arabası ..... TL mi? Yok artık sanki bir Ferrari satın alıyoruz. Boşversene gel biz bildiğimiz yerden ucuza alalım."
"Altı üstü bebek arabası, dur bakalım sevip binebilecek mi? Ya binmezse..."


"Gidip büyük araba almaya gerek yok, bak arabanın bagajı da küçük, sığdıramayız boşuna para harcamayalım."
"Gidip en büyük arabayı almayalım, bak zaten evde de yer yok, apartmana koysak biri çalıp götürür, bir dünya para verdiğimizle kalırız..."
"Şeyyy acaba Melike'lerden mi istesek, onların çocuk da büyüdü, soralım bakalım eğer kullanmıyorlarsa onlarınkini alalım. Her şeye para harcamayalım valla tükendik Hanım..."
"Hediye mi aldırsak birine??? Ne dersin hayatım?"

Gerçek Annelerden;


"Seni dinledim gittim Melike'nin arabayı aldım ama hiç içime sinmedi. Gidip yenisini mi alsak...."
"Almışken en iyisini alalım bak ikinci, üçüncü çocukta da kullanırız anlaştık mı? Kaliteden ödün vermek yok? Neyse ne alacağız?"
"Pusetli mi alsak? Pusetsiz mi?
"Şu marka mı alsak bu mu?""Hangisi şekil, önümden çekil... Dış görünümde önemli ama değil mi hayatım? Bak bu daha güzel bunu alalım haydi..."
"Araştırdım baktım, piyasanın en iyisi bu imiş. Bunu alıyoruz..."
"Çocuğum için almışken en iyisini alacağım tabiii... Neyin mukayesesini yapıyorsun benimle?..."
"Geçenlerde Ayşe'lerin arabayı gördüm çok kullanışlı idi (hikayede asıl tema, araba jigs geldi, annenin gözünde bir an Belgrad Orman'larında o arabayla yada Boğaz'da sahil yürüyüşü yaparken kendini hayal etti ve sırf süksesi için alalım dedi...), ...."

Haydı gelin hanımlar, beyler birbirimize açık ve dürüst olalım şimdi...

Yazarken bile çoğu cümlesine gülüp geçtim bebek arabası için, iş ciddiye binince biz anneler ve babalar böyle gülüp geçemiyoruz değil mi? 

Her zaman söylüyorum yine söyleyeyim istedim. Hayatta herkes birilerimiz kadar şanslı olamayabilir. Malın iyisini alan iyi anne, alamayan kötü anne mi oluyor? Tabii ki de "HAYIR" İmkan ve şartlar ne ise, bütçemize, bebeğimize ve kullanım açısında da kendimize uygun olanını tercih etmek asıl öne çıkan öğe. Bence gerisi hikaye...

Bizde bu zamanlar araştırma yaparken, kafayı yiyecektik... Her kafadan bir ses çıkıyor. Bebek arabaları fiyatları almış başını bitiyor. 5.000 TL'ye kadar bebek arabaları varmış, sanırım Scooter motosikletler bile daha uygun fiyatlı... Hay Allah'ım yarabbi nasıl çözeceğiz bu konuyu dedim. Sonrasında tıpkı şimdi sizler gibi bu satırları zamanla ben de okuyup, arşınlamış biri olarak, kendi şartlarımıza daha doğrusu olması gereken, abartısız ve mübalağasız bir bebek arabası modeli seçmeye ve araştırmaya başladım.

Peki Nedir Bebek Arabası Seçimi'ndeki Altın Kurallar?... Nelere Dikkat Edilmeli? Ne Tercih Edilmeli? (İşte sizlere hap bilgiler) 1.            Sürüş konforu ve rahatlığı açısından ön ve arka tekerleklerinin rahat dönebiliyor ve hareket edebiliyor olabilmesi
  2.       Tekerleklerini kilitlemek (kayma ve hareket etmeyi önlemek için)için stop kilidinin olması
  3.       Kolay açılıp, kapanabilen bir araba olması
  4.       Araba bagajına rahatlıkla sığacak ve çok yer kaplamayacak tipte olması,
  5.       Yanınızda kimse yokken ve bir eliniz doluyken bile yardım almadan açılabilecek olması (hiç gülmeyin yada yuh demeyin, çok yaşayacaksınız böyle durumları, hatta şöyle söyleyeyim, çocuk kucağımda, bebek çantası omzumda taksiye binerken, inerken çooook yaşadım ben bu durumu...)
  6.  Yukarıdaki maddeyi göz önüne alırsanız, tek başınıza taşıyabileceğiniz ve tek elle de açabileceğiniz şekilde size yardımcı olabilecek ağır olmayan bir araba olması, (aksi takdirde öyle arabalar var ki, ne yerinden kalkıyor, ne de tek kişi kolay ve rahat bir şekilde açabiliyor.)
  7.       Bebek arabası gövdesinin sağlam ve metal olması
  8.       Muhakkak ama muhakkak emniyet kilitli olması (yani bebeğiniz oturduğunda onu kilitleyecek bir emniyet mekanizmasının olması)
  9.   Bebek koltuğunun ayarlanabilir olması (uyuduğunda arkaya yatırılabilir, yemek yerken dik pozisyona getirilebilen ve dolaştırken de yarı yada hafif eğimle rahatlığının sağlanabileceği bir tür olması,
  10.   Muhakkak güneş tentesi veya şemsiyesinin olması
  11.   Muhakkak yağmurlu havalar için şeffaf ve bebeğin üzerini kapatacak şekilde tasarlanmış bir yağmurluk aparatı yada kılıfının olması
  12.   Geniş ve kullanımlı bir sepetinin olması (bebek çantası yada ıvır zıvırlarınızı koyabilmeniz için önemli)
  13.   Bebek arabasını tuttuğunuz tutamak yerlerinin şekli de önemli. Bu sizin konforunuz için gerekiyor. Aksi takdirde, arnavut kaldırımlı yolda, yokuş aşağı ve yukarı inip çıkarken kavramada ve rahatça hareket ettirmede oldukça önemli,
  14.   Güneş tentesinin takılıp-çıkarılabilir olması, yıkanabilir olması,
  15.   Bebek oturak koltuğunun kılıfının yıkanabilir yada en kötü kolay silinip, temizlenebilir olması

  Gelelim şimdi en can alıcı özelliklerin bir kaçına;
  1.       Bebek arabası uzun ömürlü olsun, doğduğu andan 4 yaşına kadar kullanayım derseniz, bebek arabasının ana kucaklı yani araba koltuğuna da adapte edilebilir ve bebek arabasından bağımsız da taşıma aparatının olduğu modelleri tercih etmelisiniz. Ben Kraft Duo Travel Sistem Bebek Arabası’nı tercih etmiştim. Yeni doğduğu andan , 1-1,5yaşına kadar kullandım ilk oğlumda ve de memnunda kaldım.

  2.       Bütçeye uygun olması (Valla gene söylüyorum, hep söylüyorum iyi mal alan “iyi ana baba” kötü mal alan “kötü ana baba” mı oluyor, tabii ki de “hayır”. Sevgili ebeveynler yukarıda saydığım konfor kalemleri, güvenlik dışında hep ekstre para. Ha tabii ki, marka model’de para ediyor. Bilindik markalar gene marka satıyor, ama işlevli ama işlevsiz... Ekonomik durumunuz iyi ise, bir kaç fonksiyonel  özellik için, tabii ki de her zaman daha iyisini alabilirsiniz. Seçim Sizin...)
  3.       Şunu da unutmayın, ben de ne kadar Kraft’ın bu arabasını kullanmış olsam da, bebeklik dönemi geçip, ayaklandıktan sonra ve 1-1,5 yaşından itibaren, baston araba denilen bebek arabasını kullanmaya başladık ki, aman Allah’ım nasıl büyük bir rahatlıkmış anlatamam... Katlanınca küçücük, hafif,tekerlekleri 360 dönüyor, her yola geliyor (dağ,taş,çakıl,kum,...), uyuyunca yatırılabiliyor, yağmur,çamur,kar-kış demeden kullanabiliyorsunuz. Bu dönemde de Maclaren Triumph Bebek Arabası’nı aldık ve çok rahat ettik. Hatta ikinci oğlumda 7-8 aylıktan sonra direkt bu arabayı kullanmaya başladık ki, o mutlu biz de rahat bir şekilde gezebildik.

  4.       Çift taraflı/yönlü kullanılabilir olması; valla bunu anlayabilmiş değilim, hiç gerek duymadım, esprisini de anlayamadım, sakın böyle şeylere kanıp, paranızı çöpe atmayın,
  5.       Yok efendim, annenin kahve bardağını koyabilmesi için bardak gözü varmış... Boşversenize, dışarıya çıkabilme özgürlüğünü yakalamış bir annenin gözünü böyle çay-kahve bardağı yeri ile boyayamazsınız. O anne, bardağı elinde de tutar, oturup da içer, yeter ki kendini dışarı atabilmiş olsun... :):):)
  6.       Özel çanta asma yeri, valla benim bildiğim en özel ve en güzeli, bebek arabası el tutamağına asılı olan J
  7.       Markaları kafanıza çok takmayın, onlar işe sizin gözünüzle bakar gibi gözükseler de asıl hikaye para para para...
  8.    Lütfen bebek arabası seçmeye kendiniz gidin, eğer ana kucaklı tip model alacaksanız, doğumdan önce gidin alın, bir kenara atın ve bu işi kafanızdan silin.
  9.       Çok fazla, akraba,dost ve arkadaş tavsiyesi etkisinde kalmayın, herkesin bu konudaki becerisi ve bilgisi farklıdır. Gidin kendiniz mağazalarda deneyin, dediğim kalemleri göz önüne alın ve bir de cebinizi düşünerek, kendinize uygun olanını seçin J

  Haydi bakalım bol güneşli ve bol havalı gezmeler...
Sevgiler,

Fidan DUMAN


No comments:

Post a Comment