Saturday, 13 May 2017

Peki Bebekler için Yürüteç mi yoksa Hoppala mı? Nedir İkisi Arasındaki Farklar? Hangisi Tercih Edilmeli yada Edilmemeli mi?

Merhabalar,

Öncelikli iki çocuklu bir anne olarak yine sizlerle ilginç bir deneyimimi paylaşmak istedim. İlk oğlum Ali Kerem yaşını yürüyerek karşılasa da, ikinci oğlum Mazhar Alp bu kadar aceleci davranmadı. Biraz tembellik ve rahatlık vardı :) Bulmuştu işin kolay yolunu, poposunun üzerinde emekleye emekleye bütün evi dolaşıyordu. Gene de hakkını yemeyeyim oğlumun 14 aylıkken yürüdü :):):)

Tabii bu süreçte hafif kaygılansak da, hemen herkes gibi aynı soruyu ben de yönelttim Çocuk Doktoru'muza... Neden yürümüyor? Acaba bir yürüteç mi alsam, yürümeye teşvik etmek için? Ne yapsak acaba dedim?

- Dur yahu dedi. Her çocuk bir değildir. Kardeş bile olsalar kıyaslama yapma, bırak istediği zaman yürüsün çocuk. Elbet vakti gelince yürüyecek o da, ne acele ediyorsun dedi.

Anneanneme soracak olursanız; Dur kızım daha Allah ona daha izin vermedi, elbet günü gelecek, yürüyecek bak bakalım o zaman tutabilecek misin ? :):):) 

Aslında her iki söylemde aynı kapıya çıkıyor, vakti gelince her çocuk yürüyecek... Korkmayın, panik yapmayın, telaşlanmayın.... O zamanlar araştırırken 2 yaşına kadar bile yürümeyen çocuk duymuştum. Demek ki, vardı bir zamanı...

Peki bu konuda ne yapmalı ne yapmamalıydı?Ancak gelelim konumuza, daha doktora "yürüteç" kelimesini ettiğimde... -"Hayır Fidan" dedi. Neden dedim? 
 • Yürüteçler çocukların uzun süreli oturabileceği, vakit geçirebileceği alanlar değildir,
 • Yürüteçler uzun süreli kullanımlarda kalça kemiği çıkığına sebebiyet vermektedir (Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.)
 • Vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilmekte,
 • Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilmekte,
 • Bebek yürüteçte aslında yürümez, ayakları ile iteleme yapar. Bacak boyu kısa geldiği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa neden olabilmekte ( Böylece yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.)
 • Bebeğini kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürür veya akla gelmedik bin bir türlü tehlikeye maruz kalabilmekte (Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, %90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir.)
 • Bebek kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. ( Teknik açıklamalar memorial.com.tr'den alınmıştır. tık tıkkk...) gibi benzer cümlelerle bu fikrimi hemen çürüttü. 

Üzgünüm ama bu haberi de paylaşmak istedim sizlerle... NTV.com.tr'de yayınlanan bu konuyla ilgili bir haberin içeriğinde aynen şunlar yazıyordu. (Haber için tık tık...)

"Uzmanlara göre, ilk adımları merakla beklenen bebeklerin yürümesini hızlandırdığına inanılan yürüteçler, ölümle sonuçlanabilen kazalara davetiye çıkarıyor. Bu yüzden de gelişmiş ülkelerde yasaklanıyor."

Büyük güvenlik tehdidi yaratan yürüteçlerin, 

-Basamaktan/merdivenden düşme: En sık karşılaşılan sorun. Özellikle merdivenden düşme kemik kırıklarına ve ağır kafa yaralanmalarına yol açabiliyor. 


-Yanma: Yürüteçteki bebekler daha yüksek yerlere erişebilir. Böylece masa örtüsünü çekerek masa üzerindeki sıcak çayı, kahveyi devirebilir, ocaktaki çaydanlığa dokunabilir, radyatörlere, şömineye ulaşabilirler. 


-Boğulma: Yürüteçteki bir bebek küvete veya havuza düşebilir. 


-Zehirlenme: Zehirlenmeler de yürüteçteki bir bebeğin daha yükseğe erişebilmesinden kaynaklanır.

Amerikan Pediatri Akademisi'nin, uzun süredir tekerlekli yürüteçlerin üretim ve satışının yasaklanmasını önerdiğini vurgulayan Karacan, Kanada'da ise 2004'te bebek yürüteçlerinin satışı, ithalatı ve reklamının yasaklandığına dikkati çekti. 

şeklindeki bilimsel görüş, araştırma, istatistik ve kaza oranlarındaki yüksek sayıyı görünce hemen vazgeçtim almaktan.Ancak bir başka görüş sundu bana. İlla bir şeyler yapmak ve yapmasını istiyorsan bebekler için "HOPPALA" var dedi. Çok seviyorlar onu, hem eğlenceli hem de güvenilir dedi. Onlardan birin tercih edebilirsin dedi. Ancak dikkat etmen gereken yürüteç gibi olan tipinden değil tavana yada kapı kasasına asılabilen türden bir şey olmalı ve 10-15 dakikadan fazla kalmasına izin vermemelisin dedi. 

Ancak bebeğinizi 7-8 aydan önce yada doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle hoppala'ya bindirmeyin. Ayrıca alırken lütfen kilo aralığına ve bebeğinize hitap edip etmediğine bakın. Bu bir zorunluluk değil, sadece tavsiyedir. Kullanıp,kullanmamak yine sizin uhdenizdedir. 

 Nedir İkisi Arasındaki Farklar?

 • Yürüteç hareketli bir mekanizmaya sahip ancak hoppala noktasal ve sabittir,
 • Hoppala da çocuk yerinde ve sabit kalacağı için, ancak kendi ekseni etrafında dönme yapabilmekte ve yürüyememekte , sadece ayaklarının üzerinde durabilmektedir. Dolayısıyla kaza riski yürütece göre oldukça düşüktür. 
 • Hoppala da rahatça ve olduğu yerde esneme yapabilmekte, zıplayabilme ve bacak kaslarını geliştirebilmektedir. Ancak yürüteçlerde bu yaylanma egzersiz yoktur.
 • Hoppala çocuğun sürekli ve uzun süreli vakit geçirmesi için tasarlanmamıştır ancak yürüteçler çeşitli oyuncaklar, müzik ekipmanları ve görsellikle zenginleştirildiğinden çocuğu daha çok kendisine çekmekte ve uzun süreli kullanıma teşvik etmektedir.
 • Hoppala yürüteçlerdeki gibi oldukça renkli, adet olarak hiç, müzik ve görsel anlamda da hiç bir ekstra özellik içermemektedir, çocuğu sadece olduğu alanda rahatça esneyebilmesi ve ayakta durabilmeyi teşvik için tasarlanmıştır.
 • Yürüteçler oldukça geniş yer kaplamakta ancak hoppalalar katlanıp kaldırılabilmekte ve alan olarak bir yer kaplamaktadır.

Hangisi Tercih Edilmeli yada Edilmemeli mi?

Valla açıkça ve özgürce hiç bir baskı altında kalmadan fikrimi şu şekilde paylaşmak isterim;

Ben de çoğu doktorun katıldığı gibi, yürüteçlere karşıyım. Kaldı ki, bu konu üzerinde ispatlanmış ve yaşanmış bunca şey varken ne aldım ne de kullandım. Üçüncü bir çocğum olsa bile ne alırım ne de kullanırım. Göz göre göre lades yapmamak lazım. 

İlla bir şey alayım diyorsanız benim gibi, hani biraz cesaretlensin, ayakta durmayı öğrensin, az biraz da eğlenceli bir vakit geçirsin diyorsanız hoppalayı alın derim.

Ancak tekrar tekrar söylüyorum. İkisi içinde kilo- yaş sınırı-sağlamlık ve kullanılan zaman dilimi önemli. Özellikle erkek çocukların testislerine zarar verebileceği düşüncesiyle de genelde bu tarz ürünler kullanılmak istenmiyor uzun süreli. Bu sebeple dikkatli olmak ve her zaman tedbiri elde bırakmamakta fayda var. 

Ama gene de yürüteçlere ben de karşıyım bunu bilin isterim...

Çok çok sevgiler,


No comments:

Post a Comment