Tuesday, 20 June 2017

Doğumdan Önce Nişan Gelmesi Nedir? Nişan Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Merhabalar,

Bu yazımda herkes tarafından çokça karşılaşılan ve adına "nişan" dense de bu bildiğimiz, evlilik öncesi seramoni ile alakası olmayan ve hem anneyi hem de bebeği doğuma hazırlayan doğan bir olaydır aslında. Halk dilinde bu isimle anılmasının sebebi ise,

Gebeyseniz ve hele ki, hamileliğin son dönemlerine gelmiş, 36 hafta gibi bir zamanı aşmış, artık haftaların hızla geçtiği, bebeğinizin içinizde hızla büyüdüğü, sayılı günlere yaklaşan bir periyoda girdiyseniz, korkmayın, her an nişan’ınınız gelebilir. Yani halk dilindeki adını söylüyorum sizlere... Hamileliğiniz boyunca rahim ağzınızı (serviksi) bir tıkaç gibi tıkayan, enfeksiyonlara karşı bebeğinizi koruyan, sümüğümsü bir madde olan mukusun dışarı atılmasıdır.Mukus neden çıkmak istedi dışarıya?

Çünkü rahim ağzında doğuma hazırlık için bir takım değişiklikler meydana gelmeye başladı. Rahim ağzı doğuma hazırlanırken önce ne doğru hareket eder, daha sonra esnemeye ve yumuşamaya başlar. Daha sonra da kendini geri çeker ve incelir, kısalır. Daha sonra doğum dalgaları ile genişleyip açılmaya başlar. İşler bu noktaya yani tam açılma noktasına gelmeden önce rahim ağzında bulunan mukus kendini dışarıya atar. Yani tam hazırlık kasılmalarınız başladığı noktada. Hafif pembemsi bir renktedir, peltemsi kıvamdadır. (www.doulannesra.com sitesinden alıntıdır.)
Ancak bahsi geçen hafif pembemsi renk herkeste bir ve aynı olmayabilir. Örneğin, bir an için adetinizin geldiğini bile düşünebilirsiniz. İlk oğlumda hafif ve açık renkli ve gene kanamalı gelen nişan, ikinci oğlumda bir adet kanaması başı gibi kırmızı renkli ve ardında da neredeyse 1 gün sürecek kadar zaman zaman kendini belli eden ve aralıklı kanamalarla devam etti. Ne yapıyoruz bu durumlarda tabii ki de ne olur olmaz fotoğrafını çekin bir kanamanın ve hemen vakit kaybetmeden kadın doğum doktorunuzla görüşün. Bu işlerin şakası yada önemsenmeyecek durumu olmaz. Doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket edin.

İlla herkeste kanama olacak yada illa nişan gelecek diye de bir durum söz konusu olmamakla birlikte, nişan geldikten sonra da hemen doğum başladı/başlayacak demek değildir. Bu durumda, bazen bir kaç saat sonra doğum olabileceği gibi, bazen de bir kaç gün yada 1 haftayı bile bulabilen bir zamanda doğumunuz başlayabilir. Ki benim ikinci bebeğimde 1 haftayı bulmuştu bu süreç.

 Ancak inanın bu heyecanlar ve tatlı bekleyiş, vaktin sizi hazırlaması, bebeğe kavuşmada yaşanan her doğal olay, anneyi bebeğine kavuşmasına hazırlayan ve her şeyin bir zamanı ve o zamanın sonunda da karşılığı alınan bedeli ve bedeni görmek paha biçilemez. İnanın, sonrasında bu güzel anılarınızı her hatırladığınızda küçük bir tebessümle gülüp geçeceksiniz şimdi bugün benim bu satırları yazarken gülüp geçtiğim gibi ve o günkü bebeğiniz belki gözünüzde hiç büyümemiş gibi olsa da, yılların hızına yetişemeyeceksiniz.

Sevgiler,

Fidan DUMAN


No comments:

Post a Comment