Tuesday, 20 June 2017

İşte Anne Sütü Anketimizin Sonuçları!!! Anne Sütü ile İlgili Bilinen ve Bilinmeyen Gerçekler!!!-1

Merhabalar,

Düzenlemiş olduğum anne sütü anketimin sonuçlarını açıklama vakti geldi. Öncelikle değer verip katılan, bilgisini, desteğini, yardımlarını ve görüşlerini esirgemeyen tüm annelere çok ama çok teşekkür ederim. 

Neden mi? ...

Eminim şu an buradan bilmediği bir şeyi öğrenme, anne sütünü arttırma, gelişimine katkıda bulunabileceğini düşünerek öğrendiklerini deneyecek yada internette anne sütü arttırma yöntemlerini araştıran annenin bu yazıya ve sizlerin görüşlerine ulaşarak bir bebeğin hayatına yapacağınız dokunuş yada annelik serüveninde kendine bir şeyler katmasına ve öğrenmesine yardımcı olabileceğimiz birileri yada belki de gebe ama tesadüfen bu yazıyı okuyan bir gebenin doğum sonrasında karşılaşacağı şeyleri önceden öğrenmesine yardımcı olacağız hep beraber. Bu yüzden çok kıymetli ve önemli bu yazı tüm kadın ve anneler için...

Peki bu anketi düzenlemek nereden aklıma geldi derseniz?Ben de iki çocuk annesiyim ve özellikle ilk doğumum sonrasında yaşadıklarım, ve aynen herkes gibi aklıma takılan bu soruların neticesinde, araştırırken öğrendiklerimi, deneyimlediklerimi, arkadaş tavsiyelerimi, benim bulduğum şeylerle sınırlı kalmayıp, sizlerin de bildiklerinizi, öğrendiklerinizi, bulduklarınızı ve kendinize iyi gelenleri de yazın istedim ki, hep beraber paylaşarak çoğalalım, doğrusunu öğrenelim ve yanlış bildiklerimizi düzeltelim istedim.

İsterseniz öncelikle hangi soruları sormuşum ve karşılığında ne cevap almışım ile başlayalım...

***Aşağıdaki sorulara toplam 133 anne cevap vermiştir. Değerlendirme bu sayı üzerinden yapılmaktadır. Bu güzel annelere cani yürekten teşekkür eder, bu yazıya vesile oldukları içinde kendi adıma şükranlarımı sunarım.


Doğum sonrası salgılanan ilk sütün adı "Kolostrum"dur.Doğum sonrası annelerimizin %95'nin sütü varmış, ancak %5 annemizin de sütü maalesef gelmemiş. Yani hepimizin sütü illa olacak diye bir şey yok. Geçirilen doğum süreci, sonrasında ortaya çıkabilecek problemler, yaşanan büyük üzüntü, genetik, hormonlardan kaynaklı çeşitli sağlık sebeplerinden dolayı anne sütü gelmeyebilir yada hiç de olmayabilir. 
Ancak unutmayın bu asla sizin suçunuz değil !!!!
Doğumdan sonra anne sütünün hemen gelmesi beklenirken, bu bazen bir kaç saat, bazen bir kaç günü de bulabilir. 


Bu sorudan anlaşılan o ki, sütü olmayan annelerimiz bir başka anneden de destek almamışlar. Arkadaşlar, sütünüzün olmaması sizin suçunuz değil, milyonlarca para dökseniz de, onu bunu yapsanız da,önünüze dünyaları serseler de; sizin elinizde olmayan, maalesef müdahale edemeyeceğimiz bir şey yoktan anne sütü elde etmek. Eğer ben böyle bir şeyle karşılaşmış olsaydım, yakın bir komşum, arkadaşım, akrabamdan destek alıp yardım isterdim. Neden mi? Çünkü hiç bir şey bir annenin sütünün yerini tutmaz da o yüzden ....


Anne sütü olmayan annelerimiz anlaşılan o ki, süt bankalarına da ulaşamamışlar. Genelde bu konuda şöyle bir algı var, kim bilir kimin sütü... Hastalıklı mı, ilaç kullanan biri mi, sigara içen biri mi, ne yer ne içer, alkol almış mıdır, vücudunda bilmediği bir hastalığı var mıdır? gibi gibi soruları aklınıza getirip düşünmeniz doğal. Bildiğim kadarıyla anne sütlerini alıp tek tek tahlil de yaptıramıyorlar, ancak bu konuda oldukça gelişmiş, işi hassasiyet ve ciddiyetle yapan, süt bankalarının anneleri bulaşıcı hastalık ve sağlık taramalarından geçirerek, sütlerini aldıklarını duymuştum. Ha şimdi kalkıp bu işin dini yönünü sorgularsanız eğer, ne bileceğiz ki bu çocuk kimin sütünü emdi?, Süt kardeşi var mı yok mu?, ... ben de size şunu sorarım o zaman " Bebeğinizden esirgediğiniz rızk, sizi cennete mi götürecek?" Hiç bir şey bir bebeğin bir damla bile olsa anne sütü almasından daha önemli olamaz tabii ki de. Siz eğer bir şeyin en doğru olmasını istiyorsanız, o zaman mutlak kılınan doğruyu takip edin ve bebeğinizin bir başka anne de olsa, anne sütü alması için gerekli çabayı sarf edin.Bu sorunun cevabı tabii ki de "ANNE SÜTÜ" olacak. 0-6 ay arası bebeklere önerilen ilk ve tek süt tabii ki de "anne sütü" ancak elbetteki anne sütü olmayan annelerimiz, yukarıda saydığımız şartları da sağlayamıyorlarsa mecbur ek-mama yani devam sütüne başlayacaklardır. Lütfen ama lütfen tüm kamu oyunda da duyurulduğu gibi, 0-6 aylık aralıkta olan bebeklerinize inek sütü, anne sütüne en yakın diye geçen keçi sütü, manda sütü vs. vermeyiniz. Bebeklerde süt alerjisi söz konusu olduğundan uzmanlar tarafından da belirlenen 0-2 yaş dilimi arasında kalan bebek ve çocuklarımıza 2 yaş sınırı dolana kadar, kesinlikle hiç bir çeşit doğal süt vermiyoruz. Ancak formülüze edilmiş, tıbbi birimlerce onaylanmış, anne sütüne yakın hale getirilmeye çalışılmış formül mamalardan başka bir şey vermiyoruz. Ancak ve yine doktor tavsiyesi ile 6.aydan sonra doğal beslenme-katı gıdaya geçiş ile,sebze-meyve ve sadece evde mayalanmış yoğurt ile bebeklerimizi beslemeye devam ediyoruz.


Anketi cevaplayan 133 annemizin şansa 96 tanesinin sütü çokmuş. Ancak neredeyse 1/3 annemizin de yani 37 annenin de  sütü az'mış. Peki bu durum neyi gösterir?, sütü çok olan annenin süt analizini yaptığımızda, sütü çok- kalitesi yüksek, sütü çok- kalitesi az yada çok sulu yani besleyiciliği az olabilir. Bunun tersine sütü az olan annenin sütü az-kalitesi yüksek yani besleyiciliği fazla yada sütü az-kalitesi düşük yani besleyiciliği az da olabilir. Peki gelin bu durumları beraberce irdeleyelim.Anketi cevaplayan sütü az ancak besleyiciliğinin çok olduğuna inanan annelerimiz bu kanıya nerden varmış olabilirler? 1. Çocuğun kilosu doğumdan sonra beklenilen artış değerlerine uygun artıyorsa, 2. Herhangi bir sağlık problemi oluşmuyorsa, 3. Bebeğin günlük kaka ve çişli bez sayısı normal periyotlarda seyrediyorsa, 4. Bebek huzurlu ve gün boyu rahatsa, 5. Bebek uyku problemi çekmiyorsa karnı doyuyor demektir. Anketi cevaplayan ve sütü çok olan annelerimizin ne şanslılar ki, sütlerinin de kalitesi ve besleyiciliği o oranda fazla imiş ve bu da anne sütü besleyiciliğinin fazla olmasına ilişkin yukarıda saydığım maddeleri de kapsayarak, aynı sonuçları doğuruyor demektir.Anketimizi cevaplayan ve anne sütü az olan annelerimizin, %60'nın sütlerinin besleyiciliği fazla çıksa da, %40 oranla sütü olan az annelerimizin sütlerinin de besleyiciliği azmış. Süt kalitesi ve besleyiciliğinin azlığını nasıl anlarız? 1. Bebek huzursuzsa, 2. Karnı doymuyorsa, 3. Beklenen kilo artışı olmuyorsa, 4. Çiş-kakalı bez sayısı beklenenden fazla ise, 5. Bebek hiç uyumuyor yada çok az dakika uyuyup, tekrar kalkıyorsa... bu belirtilerden anlayabiliriz.

*** Ancak belirtmek gerekir ki, benzer bulguları gösteren her bebek, karnı doymuyor yada aç demek değildir. Başka sıkıntısı da olabilir. Lütfen doktorunuza danışın.


Anketimizi cevaplayan 133 annenin 70'i göğüs pompası; yani sağmak anne sütünü arttırır, 63'ü de arttırmaz demiş. Ancak çocuk doktorlarının ve bebek dostu hastahanelerin önerisi de göğüs pompası ile anne sütünün sıkça sağılması, anne sütünü arttırır yönünde. Bizzat deneyimlemiş biri olarak, aynı şekilde ben de annelerimizin sütlerini emziremedikleri zaman sağmalarını, bebek emdikten sonra sağmalarını (arka süt denilen en kıymetli ve yağlı sütü toplamak için), bebek uyuyor ve uyanmıyorsa, bebek emmek istemiyorsa, bebek zayıf ve güçsüz olduğu için memeyi tam kavrayamıyor ve yeterince ememiyorsa, hatta bazen de uyuyan çocuğu sıkça kaldırıp uykusundan etmek yerine annenin sütünün sağılmasını şiddetle öneriyorum. İnanın farkı göreceksiniz ve sütünüz de günden güne artacak. 


Anne sütü çoğunluğunda yanıtladığı gibi elbette artan ve azalan bir şeydir. Eşim Emre ben böyle söyleyince "Fidan borsa mı bu, bir inip bir çıkar gibi, hemen anında artıp, azalıyor?" diyip kızıyordu. Evet borsa kadar anlık hatta saniyelik inip, çıkmasa da 1. Annenin psikolojik durumu, 2. Evdeki/Çevredeki Yaklaşımlar/Psikoloji 3. Lohusalık, 4. Ani üzüntü, 5. Olumsuz düşünceler ve hikayeler, 6. Ağır hastalık, 7. Bebeğin az emmesi, 8. Annenin bebeğini az emzirmesi, 9.Yanlış emzirme pozisyonu, 10. Bazı hormonal bozukluklar, 11. Memeye yapılan cerrahi müdahale, 12. Stres, 
13. Sıkıntı, 14. Depresyon, 15.Yorgunluk, 16.Uykusuzluk, 17. Beslenme ve Sıvı alımı bozuk olan annelerde süt azalabilir. 

Bunun yanı sıra, 1. Düzgün beslenen, 2. Bol su içen, 3. Rahat, 4. Huzurlu, 5. Mutlu, 6. Uykusunu alabilen, 7. Günlük rutinlerini düzgün bir şekilde yerine getiren, 8. Doğru emzirme pozisyonunda emziren 9.Alkol,sigara ve kafeinli içeceklerden uzak duran, 10. Geceleri sıkça emziren, 11.Sıkça bebeğini emziren annelerin de sütünün arttığı tespit edilmiştir.İşte en güzel sorum ve en güzel cevabım ve neden bu anketi düzenlediğim !!!

Arkadaşlar, anne sütü öyle hassas ve öyle özenilesi bir konu ki, hepimiz neredeyse bir damla daha fazla süt üretebilelim diye hemen hemen ne duyuyorsak, ne okuyorsak, ne öneriliyorsa her şeyi yani hepsini deniyoruz. Öyle ya annelik işte... İçgüdüsellik, duygusallık, hep çocuğuna daha fazla yetebilme arzusu, acaba bir şeyi eksik mi yaptım?, Sütüm bebeğime yetiyor mudur? Az mıdır? Azsa ne yapmak lazımdır? yada Var olan sütü korumak ve daha fazla arttırmak için ne yapmak gerekir? kısmında hepimiz hemen hemen her şeyi deniyoruz. 

Ben mi ne yaptım bu süreçte ve gerçekten nasıl başardım anne sütünü arttırmayı?

Sizler için canlı canlı anlattım youtube kanalımda... Hazırlayın kağıt kalemleri, alın yanınıza sıcacık çayınızı ve başlayın beni dinlemeye... İşte olmasam ben bile yapacağım şimdi yeniden, keyifle ve o günlerdeki halime geri dönerek bu videoyu izlemeyi.... Hemen tıklayın burayı... 


Bu videonun üzerinden 1 yıl geçti. Videoyu çektiğimde daha ikinci oğlum 7 aylıktı. Haliyle daha henüz tam olarak kilolarımı da atamamıştım. Şimdiki halimden hiç eser yoktu :):):) Ama şimdi kendime baktıkça, iyi ki diyorum iyi ki...

Tekrar ve tekrar anketime katılıp, bana destek olan ve bildiklerini benimle paylaşan tüm annelere sonsuz sevgi ve şükranlarımla... Umarım düşüncelerinizde farklı bir pencere açabilmiş, ufkunuzu genişletebilmiş ve bilgilerimizin tazelenmesinde bir nebze de olsa katkı sağlayabilmişimdir. Bu yazının ikincisi de bu hafta geliyor. O yazı daha da bomba ve yine dolu dolu... 

Sizlerden o kadar ama o kadar güzel geri dönüşler var ki... Paylaşmak için inanın ben de çok sabırsızlanıyorum ve heyecanlanıyorum. Bu yazı yeterince uzun oldu ve asıl vurgulanmak istenen, paylaşılan bilgileri ayrı bir yazı hazırlayarak sizlere daha anlamlı sunayım istedim. 

Şimdilik sevgilerle.... Anne Sütü ile İlgili Bilinen ve Bilinmeyen Gerçekler -2 için takipte ve beklemede kalın.

Fidan DUMAN

1 comment: