Wednesday, 21 June 2017

İşte Anne Sütünü Arttıran Yöntemler !!! Anne Sütü ile İlgili Bilinen ve Bilinmeyen Gerçekler!!!-2

Merhabalar,


Bir önceki yazımda bahsettiğim anketi hazırlarken son bir soru sorayım ve ben dahil tüm annelere ışık olayım istemiştim. Belki benim bildiğimi bir başkası bilmiyordu belki de bir başkasının bildiğini ben bilmiyordum. İşte hepimiz birbirimizden bir şeyler öğrenelim istedim ve çok da uzatmadan bu yazıyı sadece bu anketi cevaplamış annelerin yorumlarıyla tamamlamak istedim. Umarım sizlerinde işinize yarar ve bebelerimize bol bol süt yaparsınız....


İşte bu oğlanda beni emerken uykuya dalan süt kuzum...

İşte Anne Sütünü Arttıran Yöntemler !!! Anne Sütü ile İlgili Bilinen ve Bilinmeyen Gerçekler!!!

" Soru-16: Lütfen sizde deneyimlerinizi bizimle paylaşın... ( Anne sütü arttırma yöntemleri, bu dönemdeki sorunlar, emzirme ile ilgili düşünceleriniz...) Sizin de düşünceleriniz ve deneyimleriniz birilerine ışık tutsun diye lütfen bildiklerinizi hepimizle paylaşın... "  demiştim. 

Bakın sizlerden ne güzel cevaplar geldi? (Aynen ve hiç değiştirmeden tarafsız bir şekilde iletiyorum sizlere görüşleri ancak bazı noktalara dikkat çekmek için altlarını çizerek daha dikkatli okumanızı öneriyorum ...)"Anneye yardım edenler varsa uyuyup dinlenebiliyorsa bebeğinin sağlığı yerindeyse emzirdikçe süt geliyor. Evet pek çok yöntem deneniyor ama bence esas olan annenin emzirmeyi istemesidir. Süt bebek emdikçe geliyor zaten."

"Emzirmek Allah'ın anneye verdiği harika bir duygu sütünüzün artması için stres yapmayın düzenli beslenin ve bol su tüketin en önemlisi başkalarının lüzumsuz sözlerini dinlemeyin"
"Anne sütünün artması için bol su ve bende tatlı baklava sütümü çoğaltıyordu tabi her insanda aynı olmaz denemek lazım ??"
"İlk olarak doğum sonrası moral çok önemli asla üzülüp ağlamaklı yeni anne olmuş bir hanim mutlu edilmeli ki vücut mekanizması sağlıklı çalışmalı ben çok ağladım çok üzüldüm ve sütüm kesildi sonra kuru börülce bol tatlı Rezene süt artırıcı çay ve mama bol çorba derken az da olsa emziriyorum artık ve bu mutluluk dünyalara bedel bu uğurda aldığım kilolar umurumda bile değil eğer sizce yapabileceğim sürümü daha arttıracak bir yöntem varsa bilmek isterim."


"Anne sütünü artırmak için bol bol dere otu yeyip şu içmiştim aynı zamanda bebeği sık emzirmenin ve emmediği zamanlarda da pompa ile sağmanın büyük faydasını gördüm. Bebeğim 2 yaşına geldiğinde memeden ayırdım ama şuan 2.5 yaşında daha yeni yeni sütüm azaldı."


"Her annenin sütü vardır. Önemli olan endişe etmeden beklemek ve her şeyi bebeğe bırakmaktır.Bebek emdikçe süt artarak gelir..Su içmek önemli ama şeker çözüm değil.mutlu ve stressiz ve uykusuz olmak sütü arttırır."


"Ne kadar çok emzirirseniz süt bezleri o kadar çok çalışır"

"Emzirmek ve çocukla ten teması sütü artırır"

"Rezene çayı"

"Emzirmenin ilk günlerinde bol bol dinlenmek ve stresden uzak durmak çok önemli."
"anne sütünü arttırmak için boza tüketimi günde 4 lt su içmek rezene çayı incir kompostosu vs her şeyi denedim ama nafile sütüm hiçbir zaman yeterli olmadı çünkü çocuğumun reflüsü vardı çok misafirimiz oluyordu ve çok gergindim süt tamamen psikolojik bence dinlenme kafa rahatlığı en önemlisi sonra beslenme o yüzden emzirme döneminde annelere onları yıpratacak her şeyden uzak durmalı hele tecrübesizliğin hat safhada olduğu ilk çocukta"


"duzenli beslenme uyku ve dinlenmek"

"Çocuk ne kadar emerse o kadar süt olur yeyip içmeyle alakası yok 4 ay sadece patates zeytin yememe rağmen sütüm fazla ve doyurucuydu bence bu durum genetik bir şey"


"bence anne sütü psikolojik geliyor ve bol su içmek gerek"


"Bir anne stressiz bir yaşam durdurur uykusunu alır suyunu düzenli içerse sütü bebeğe yeter"


"Dere otu yemek bol su icmek"


"Bol yeşillik rezene çayı. Dengeli beslenme. Abur cuburdan şekerden paket gıdalardan asitli içeceklerden kaçınma. Bol bol emZirmek"


"Sadece bol emzirmek""Aşk ve uyku"


"Emzirmenin gücüne inanmak hemen mamaya sığınmamak""İlk başta süt miktarı oldukça yeteriydi ancak bebeğin az emmesi nedeni ile azaldı bu nedenle memede kalan sütü pompa ile sağmak sütün azalmasını önleyebilir""Bol su icmek ve duzenli emzirmek stres yapmammak rahat olmak bir de emzirirken goguz ucu yarasi olmamasi icin emzirmeye baslamadan once pamuklu su ile silmek ve ayva cekirdegi az miktarda su ile kaynatip sogutup her emzirmeden sonra surmek harika hic yara olmuyor bazilarina gore bu fikir koca kari lafi geliyo ama muthis bisey kremsi bir yapisi oluyor ve hic yara olmuyo onca kremlere tas cikartir mutlu gunler ??""Düzenli ve dengeli beslenmeye çalışıyorum.günde en az 3 lt su içiyorum.en önemlisi su zaten.bildiğimiz çayı açık bir şekilde içiyorum,bitki çaylarına nazaran daha çok süt yapıyor.mayalı hamur,tahin helvası,dereotu, çörekotu,yumurta,bulgur,soğan, pırasa özellikle süt arttıran yiyecekler olduğu için çok tüketiyorum.mısır ve maydanoz süt kestiği için az tüketmeye çalışıyorum.""Humulin süt artırıcı içtim kızım ne zaman isterse süt verdim""Bol su içmek,moral yüksekliği, ten tene temas, bebekle kurulan güçlü bağ,lohusa annenin fiziksel ve psikolojik destek alması (eşi ve yakınları tarafından) çok önemli""Dört ay vitamin kullandım kilo alımı güzeldi ve sütümde boldu sonra ben kilolarımı veremeyince kestim vitaminleri dere otu ilk 1 seneye kadar fayda etti 27 aylık oğlum hala anne sütü alıyor 2 ay içinde kesmeyi planlıyorum 2 gebeliğimde de farklı sıkıntılar yaşadım. lohusa dönemlerim de iki bebeğimde çok rahat değildi.(psikolojik olarak)iki bebeğimde doğduktan 48 saat sonra sütüm geldi bu arada ek mama vermedim.emzirmeye inatla devam ettim.ekstra sadece bol su içtim.ve sürekli bebeklerimi emzirirken bol bol izledim :) teşekkürler"


"Anne sütünü en çok arttiran şey moralin yüksek tutulması ve stresten uzak durmaktır."


"Adet dönemlerinde süt azalıyor."
"Dereotu,bulgur pilavı,taze soğan,bol su ve uyku en önemlisi sütü arttıran etkenler."


"Humana still tea ve organik tahin helvası çok tükettim."


"Şuan 2. bebeğime hamileyim ve emziriyorum. emzirirken hamile kalan anneler Bebeğinizi sütten kesebilirsiniz tabi ama bunu lütfen bıçakla keser gibi bir anda yapmayın. eskidenmiş o hemen kes diyen Dr lar şimdi yavaş yavaş kes diyorlar. tandem emzirme diye bir şey de var aklınızda olsun. size bol emişmeli günler."


"Sık emzirmek inatla .işin sirri bu."

"Kimyon anason ısırgan karışım çayı ve bol sıvı en az 2-3 litre su""Pozitif ortamda anne sütü gelir . Stres faktörleri ortadan kalkıp , sevgi dolu ortam inşa edebilirse anne baba , süt hem çok gelir hem de verimli olur . Fiziksel olarak bol su içmek kafi , tabi mama vermemek lazım . Anne Bebek bağlanması için fiziksel ve duygusal temas sürü artırır ve bebeği sakinleştirir . Çok bilmiş , sütün az diyen ............. eve sokmayın , derhal kovun evinizden . :) yoksa benim gibi siz kovulursunuz evden :) ilk annelere Allah kolaylık versin .""Ben her zaman emzirmekten yanayım yalancı meme dedikleri emziği tüm tepkilere rağmen kullanmadım ve iyi ki de kullanmamışım diyorum kızım 3 yaşına yeni girdi emzirmeyi son 3 hafta içinde azaltmak zorunda kaldım çünkü sürekli emmeyi tercih ediyor ve yemek yemeği erteliyordu şu anda uyku önceleri emmiyor . Anne sütü mucizevi bir şey maşallah diyeyim anne sütü sayesinde kızım yılda 2 den fazla hasta olmaz ve hasta olduğunda da kısa bir sürede atlatırdı. Her anneye çocuklarını en az 2 yaşına kadar emzirmelerini tavsiye ederim . ayrıca çocukları ve kendileri için büyük riskler yoksa doğal doğumu tercih etmelerini öneririm."


"Bol su içmek dinlenmek çok önemli bunun yanında ilk bebeğimde sütüm daha çok ve besleyiciydi sanki ikincisinde o kadar olmadı ama 2 yaşını geçene kadar emzirdim belki yaşla da ilgili olabilir.Emzirmeyi çok seviyorum çok güzel bir duygu Allah tüm annelere nasip etsin inşallah"

"Anne sütünün hammaddesi sudur.Yediğimiz şeyler kalitesini artırır"


"Ben lohusaligimdan itibaren sutum cok olmasi sebebiyle hastane tipi pompa kullandim fazla sutumu sagdim... Ben sagdikca sut arti .. Arttikca sagdim feci bir donguydu ve 2 saatte bir sagiyordum sagmadigimda sutum gogusumde taslasti ve mastite dondu 5 ay mastit icin antibiyotik kullandimm.... Simdi bebegim8 aylik mastit bitti ama sut hala cok. Ve cok istememe ragmen bir sut kardes bulamadik... Malesef sutlerimi cope doktum ve dokuyorum"


"Sık sık emzirdim saat tutmadım bebeğim her istediğinde verdim"


"bol uyku ve mutluluk"


"Boza,süt artırıcı bitki çayı,dereotu,incir in suyu,ayran,bol su,makarna""Emzirmek fedakarlık isteyen bir durum ve annenin gerçekten istekli olmasıyla sütün var olmasının bağlantılı olduğunu düşünüyorum"
"öncelikle iyi bir uyku anne sütü için tek gereken şey"


"Sezaryen ile doğum yaptığım için ilk günler. Sütüm gelmedi, kimsenin bunu yaşamasını istemem. Genelde sezaryen doğumlar bu sorun yaşanıyor bunun bir çözümü olsa keşke"


"Uyku, bira mayası içeceklerinin süt artırmada ciddi faydasını gördüm. Sürekli pompa kullanarak sütümü verdim, şu an 5. aydayız sütümde hiç bir azalma da olmadı, aksine artış gösterdi.""benim tek tavsiyem bol su ve pozitif düsünce.ve tabii ki sık sık emzirmek bu yöntemle iki çocuğumu da 2 yaslarını doldurana dek emzirdim ve sut miktarımda hiç bir sorun yaşamadım sevgiler"


"isirgan otu ve bulgurlu yemekler sutumu arttirdi."


"Stress yapmayin :)"

"İnanç"


"Annenin morali yüksek olmalı bol su içilmeli tatlı yemek sütü artırır gibi bir inanç var ama katılmıyorum tatlı suyu daha fazla içmemizi sağlıyor düzenli beslenip bol su içmek yeterli ve bol bol emzirmek özellikle gece emzirmek sütü arttırıyor"


"Anne sütü için önce sevgi ve sonrasında sağlıklı beslenip bolca su tüketmek. Emzirme sonrasında pompa ile sağmak çok faydalı."

"Emzirmek guzeldir??"

"Ben inanıyorum ki her annenin sütü olur .sütüm yok deyip lütfen hemen mamaya başvurmayınız.sürekli emzirin.sıcak havlu kompresi ve ılık duş ALIN.anne sütü arttırıcı çaylar çok önemli en önemlisi de süt sağıldıkça gelir mini elektrikli Göğüs pompaları bunun için idealdir.ben kullandım ve 2 çocuk emzirmiş oldum biri kendi kızım birde her gün 1 biberon ihtiyacı olan bebeğe .Elektrikli süt sağma makinaları çok önemli bkz. www.ekonomikanne.com/emzirme"
"Emzirme kampi" Bkz. Tomris'in Emzirme Notları"İlk başta mutlaka bol su içilmelidir. Soğan dereotu ve bulgur en çok süt yapanlardır. Bol bol kısır yiyin bence çay içmeyin. Süt artırıcı çay içeriklerini. Milupa nin var."Bol su ve emzirme öncesi sağmanın büyük faydasını gördüm tavsiye ederim ...

"hurma hoşaf dere otu bol su yeşillik kırmızı et düzenli beslenme düzenli uyku hepsinden önemlisi bebeğinize duyduğunuz sevgi"


"anne sütünün yararlı olduğuna inanıyorum ancak strese bağlı olarak azaldığı oluyor bir de bebeğiniz ne kadar çok emerse sütünüz o kadar çoğalıyor"
"Bol su içilmeli"


"Merhaba, anne sütünü artırmak için su içilmesi önerilir fakat benim doktorum az su içmemi söyledi çünkü sütün yağlı Olmasını engelliyormuş bana kuzu eti yememi önerdiler. Gerçekten de kuzu yedikçe kızım kilo almaya başladı zaten sütün kokusunda da Anlaşılıyor Yağ kokuyor resmen. Bir de bana Malt içeceği ve hurma ve kaymak sütü artırıyor""SÜTÜM VARDI AMA BEBEĞİM EMMEYİ REDDETTİ AMA BEN SONUNA KADAR POMPALAYARAK VERDİM. GERÇEKTEN EMZİRMEK SABIR İŞİYDİ... BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER, BENİM GİBİ ANNELER İÇİN DE BİR ŞEYLER PAYLAŞABİLİRSİN ;)"


"en önemli şeylerden bir tanesi düzenli uyku dinlendikçe sütün miktarı artıyor.""Bir haftalik anneyim henuz pek tecrubem yok. Ama hamilelikte alinan suyun sutu arttirdigina inaniyorum bir de mercimek gibi besinlerin."


"Merhaba anne sütünü arttırıcı olduğu söylenen bir çok besin var ben hepsini denedim neredeyse ama bu olayın biraz yapısal olduğunu düşünüyorum. yinedebebeğim de gaz problemi olmasın diye yiyeceklerime kimyon kattim. denedigim şeyler anne sütünü arttırmaktan çok kalitesini artırdığını anladım."


"bol su içtim süt arttıcı caylardan cok içtim önemlisi sütümün hep olacağını düşündüm ve oyle de oldu""kizimi 25 oglumu ise 27 ay emzirdim eger ki yemeklerini sorunsuz yeselerdi ikisini de en az 30 ay emzirmeyi planliyordum neyseki ikiside iki yasina kadar dolu dolu emdiler.bu sure icerisinde sütüm hiç azalmadi aksine masallah diiyim bu kadar uzun sureye rağmen fışkıran bir sütüm vardi :) ilk 2 ay iki çocugum da 1.5 kg aldilar formul mama kullanmamiza bu yuzden hic gerek olmadı. sut arttirmak icin hemen hemen ozel hic bir şey yapmadim sadece ara ara humana still tea icmistim.bunun disinda pozitif dusunceye hep inanmisimdir.sutum var hep olacak ve bol olacak diye dusundum hep ve öyle oldu.bol su ve dengeli beslenme ise diger temel kurallar zaten :) ben iki cocugumuda gece gunduz hic offf demeden son zamanlara dogru maximum 3 5 dk.araliklarla doya doya emzirdim.herkese bu muhtesem sureci mutlulukla gecirmelerini dilerim hep.sevgiler fidancim."
"Bol meyve sulu şeyler yenmeli sarımsak soğan gazlı yiyecek yenmemeli zaten yediğiniz yiyeceğe dikkat ederseniz bebeğe neyin dokunduğunu anlarsınız normal beslenmeli yaz meyveleri sütü artıyor ekstra dışardan takviye gıda alınmamalı bolca tarhana çorbası yemek bile sütü artırır ayrıca meme yapısıyla da ilgi bulunan süt bezelerinin çokluğu da önemli süt azalmadı bebek emip boşalınca sonra tekrar süt dolar"


"benim sütüm vardı çok şükür ama yemenize dikkat etmek gerekir birde bol su ve uyku bence yüzde yüz fark ettiriyor"

"gerektigi kadar faydalı besin almalıyız bol su formülü kesinlikle doğru fakat her doğum da vücut değişik tepkiler verebiliyor, bebekle de çok alakali bence iştahlı bir bebekte emdikten sonra süt çoğalıyor ( 3. bebeğim çok inatçıydi anne sütü alsın diye neler çektim )""oglumu 13 ay emzirdim sonra kendisi birakti azi disi cikarken. 6 ay sadece anne sutu aldi. 12 aya kadar hic ateslenmedi. bir arkadasim dereotu ile hem odemini atti hem gaz yapamayan bol sutu oldu""anneler bol bol su için, komposto, tahin pekmez ve helva tüketin.az ama sık sık birşeyler yemelisiniz ben öyle yaptım çok da işe yaradı. kızım şuan 7 aylık ve geceleri emmek için uyandığında su içiyorum bolca faydasını da görüyorum. Hepinize sevgiler, bol sütlü günler dilerim :)"


"sıvı almak için süt artırıcı diye tabir edilen çaylar yerine sıvı tüketimi daha çok artırır diye düşünüyorum... Ama süt artışının ya da azalışının tamamen psikolojik olduğu da aşikar..."
"anne sütunu artıran besinler gercekten cok faydalı oluyor. bu donemde protein agirlikli beslenmenin cok faydasini gördüm özelllikle süt ve süt ürünleri tüketmek c ve bol su icmenin oldukca faydalı oldugunu biliyorum."


"Emzirme Kampı diye bir olay duydum yorucu ama sonuçları güzelmiş. Tomrisin emzirme notlarında detaylı bilgi var. Umarım faydası olur."


"anne sütünü etkileyen bir çok şey var bence. Benim iki çocuğumda da ne yazık ki söylenen herleşeyi denediğim halde hiç bir zaman faydalı olmadı. Her ikisinde de sütüm besleyemeyecek kadar azdı. Ayrıca şu anne sütü gelmez diye bişey yok, dikkat edin diyenlere gerçekten sinir oluyorum. İşin fiziksel ve ruhsal boyutunu bilmez gibi konuşuyorlar. Kim çocuğunu emzirmek istemez ki bir kaç istisna dışında. Bu tarz söylemlerin emziremeyen anneleri ne kadar üzdüğünü umursamıyorlar bile. Umarım faydalı ve başarılı bir yazı olur. sevgiler şafak
rezene çayı ve mercimek önerebilirim. Sevgiler"


Peki bana iyi gelen şeyleri de bilmek yada dinlemek isterseniz, aşağıdaki linklere tıklayın. Eminim size de iyi gelecek bir şeyler bulacaksınız.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları ve Benim Bu Konudaki Deneyim ve Tavsiyelerim

Umarım faydalı olmuştur bu anket ve sizden,bizden,benden gelenler... Lütfen bu akımı devam ettirelim ve hala bizim bilmediğimiz ama sizlerin bildiği başka bir görüş, deneyiminiz ve bilginiz/fikriniz varsa lütfen bu yazının altına sizlerde yazmaya devam ederek bir çığ açalım tüm annelerimize... Bildiklerimizin sadece bize saklı kalmasının bizden başka kimseye faydası yok, paylaşın,paylaşalım ve hep birlikte güç toplayarak, bebeklerimizi emzirelim...

Çok çok sevgiler, bol sütünüzle kalın sevgili anneler...

Fidan DUMAN


No comments:

Post a Comment